Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Generał Bronisław Wilhelm Pieracki spoczął na Starym Cmentarzu

14 października 2018 r.

Dzisiaj odbyła się uroczystość ponownego pochówku gen. Bronisława Wilhelma Pierackiego na historycznym i pierwotnym miejscu - na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Rozpoczęła ją msza św. w Bazylice św. Małgorzaty. Po nabożeństwie, uroczystości były kontynuowane na Starym Cmentarzu. Powiat Nowosądecki reprezentował przewodniczący Rady PN Zygmunt Paruch oraz członkowie Zarządu: Franciszek Kantor i Marian Ryba.

O życiu i tragicznej śmierci gen. Bronisława Wilhelma Pierackiego mówił Ryszard Nowak – prezydent Nowego Sącza powołując się m.in. na wspomnienia Wiktorii Gizowej („Republika”, 20 czerwca 1934 r.):

- „Rano zajęczały fabryczne syreny i rozdzwoniły się żałobne dzwony wszystkich sądeckich kościołów. Samo nabożeństwo odbyło się w kościele farnym. Zebrały się nieprzebrane tłumy. Kazanie wygłosił ksiądz biskup Lisowski. Pamiętam, że mówił, aby nie bać się tych co ciało zabijają, ale ducha zabić nie mogą. Mówił pięknie o – wtedy już generale Pierackim – jako o soli Ziemi Sądeckiej, jako o tym, który wracając na tarczy do swego rodzinnego miasta, budzi dla siebie szacunek i kłaniają się mu ministrowie i wojsko i cała sądecka społeczność.” Bronisław Wilhelm Pieracki - gorliczanin z urodzenia i sądeczanin związany z Nowym Sączem w latach młodości, legionista, oficer WP, minister w rządach II RP, wicepremier i bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza, zginął tragicznie zastrzelony przez ukraińskiego nacjonalistę 15 czerwca 1934 roku – mówił prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Pośmiertnie, gen. Bronisław Wilhelm Pieracki został kawalerem Orderu Orła Białego i awansowany do stopnia generała brygady.

- Jakim Bronisław Pieracki był człowiekiem? Sięgnijmy do wydawnictwa Instytutu Propagandy Państwowo – Twórczej z 1934 roku. Współcześni mu opisują go tak: „Jak niegdyś w ogniu karabinów maszynowych, tak później w ogniu codziennej walki umiał zachować wszystkie tak charakterystyczne cechy swego usposobienia, jak spokój, opanowanie i umiar, nie tracąc nic z energii, a w każdej czynności wykazując inteligentną, celową i bujną inicjatywę”. I w innym miejscu: „Skromny i w życiu codziennym raczej małomówny, miał świętej pamięci minister Pieracki ogromnie rozwinięty dar spostrzegawczości i obserwacji, który pogłębiał przez stałe, niezwykle metodyczne studium rzeczywistości polskiego życia” (…) „Spokojny, zrównoważony, a jednocześnie głęboko wnikliwy umysł jego, prawdziwego męża stanu, obejmował wszechstronnie wszystkie zagadnienia związane z państwowością polską.” (…) „Za główną zasadę swego postępowania wziął uczciwość i sprawiedliwość, i tym zasadom nie sprzeniewierzył się nigdy, aż do końca życia” (…) „W prostych, prawdziwie żołnierskich słowach, unikając wszelkich popisów krasomówczych, rąbał prawdę w oczy przeciwnikom, zbijając natychmiast z trybuny sejmowej wszelkie ich ataki i zarzuty argumentami i dowodami, że nikt nigdy nie mógł go zaskoczyć.

Dzisiaj, po raz czwarty szczątki gen. Bronisława Wilhelma Pierackiego zostały pochowane w Nowym Sączu. Tym razem w miejscu pierwszego pochówku, z którego zostały przeniesione przez hitlerowców (1940 r.).

- Przeniesienie szczątków Bronisława Pierackiego - Honorowego Obywatela Nowego Sącza na Stary Cmentarz, gdzie odtworzono Jego mauzoleum, odbywa się także z naszej inicjatywy i to miejsce nabiera dodatkowego znaczenia. Tu przy mauzoleum Bronisława Pierackiego i przy Sądeckiej Piecie spotyka się pamięć i historia międzywojnia i przywołanie wspomnienia Sądeczan pomordowanych podczas II wojny światowej. Dzisiejsze uroczystości są jednym z głównych w naszym mieście w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił prezydent Ryszard Nowak.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli potomkowie generała. Dziękowali prezydentowi Ryszardowi Nowakowi i wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie ponownego pochówku. Nie zabrakło parlamentarzystów, władz miasta i powiatu, radnych i licznie przybyłych sądeczan.

Warto wiedzieć:

Bronisław Wilhelm Pieracki urodził się 28 maja 1895 roku w Gorlicach. Pieraccy przeprowadzili się do Nowego Sącza, gdy ojciec Stanisław dostał tu posadę naczelnika straży skarbowej. Bronisław ukończył tu Cesarsko-Królewskie Gimnazjum – dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza. Tu zetknął się z patriotycznymi tajnymi organizacjami młodzieżowymi. Tu włączył się w ich działalność. Był członkiem Związku Jastrzębiego, Związku Walki Czynnej, Związku Strzeleckiego. Patriotyczne postawy zaszczepiła w nim rodzina, a szczególnie brat Kazimierz. U progu I wojny światowej zgłosił się do formujących się Legionów Polskich. Z 2 pułkiem Piechoty „przechodzi wszystkie słynne pobojowiska Drugiej Brygady z Nadwórną, Mołotkowem i Rafajłową na czele”. W październiku 1914 r. mianowany zostaje podporucznikiem. W kolejnym roku wojny ranny pod Jastkowem, w okolicach Lublina, kurację przechodzi w Nowym Sączu. Po kilku miesiącach wraca na front i walczy w szeregach brygad legionowych na Wołyniu. Po kryzysie przysięgowym Pieracki został wcielony do armii austriackiej. W 1918 r. wstępuje we Lwowie, gdzie podejmuje studia, do założonej przez Józefa Piłsudskiego Polskiej Organizacji Wojskowej. W obronie Lwowa bierze udział od samego początku, m.in. jako dowódca obrony dworca kolejowego, do grudnia 1918 roku. Odwołany do Warszawy pełni funkcje sztabowe, bierze udział w wojnie polsko-sowieckiej. Za szlak wojenny odznaczony krzyżem Virtuti Militari i poczwórnym Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny rozpoczyna służbę najpierw w instytucjach wojskowych, a później rządowych. Czynnie uczestnicy w przełomie majowym. W 1928 wybrany został posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okręgu 44, w którym głosowali wyborcy z Nowego Sącza, Limanowej, Bochni, Wieliczki, a jako poseł – wiceprzewodniczącym Klubu Poselskiego Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Po objęciu stanowiska zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zrzekł się mandatu poselskiego, a następnie był wiceministrem, wicepremierem i od czerwca 1931 r. do śmierci ministrem spraw wewnętrznych.

Uroczystości pogrzebowe tak w Warszawie, jak na trasie przejazdu pociągu z trumną Bronisława Pierackiego oraz w Nowym Sączu były religijno-patriotycznymi manifestacjami. Społeczeństwo było zszokowane. W odradzającej się Polsce to drugi mord polityczny. 12 lat wcześniej z rąk zamachowca zamordowany został pierwszy po odzyskaniu niepodległości po zaborach prezydent RP Gabriel Narutowicz.

(olsz)
Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...