Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Służby są gotowe do zimy

7 listopada 2017 r.

Przygotowaniom powiatu nowosądeckiego do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach zimowych poświęcone było dzisiejsze posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wziął w nim udział starosta nowosądecki Marek Pławiak oraz członek Zarządu Powiatu Franciszek Kantor. Obecny był także radny wojewódzki Witold Kozłowski.

- To bardzo ważne spotkanie - podkreślił starosta Marek Pławiak. - Musimy mieć bowiem pewność, że jesteśmy przygotowani do nadchodzącej zimy. Tak, by mieszkańcy naszego regionu nie odczuli boleśnie jej skutków.

Przedstawiciele służb mundurowych, medycznych i ratunkowych, a także drogowcy zapewnili, że kierowane przez nich jednostki są przygotowane do zimy.

- Mamy odpowiednią ilość soli, a podwykonawcy są gotowi do działania w każdej chwili - przekonywał Janusz Klag, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Nowym Sączu. Halina Hajtek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Sączu stwierdziła, że trzy powiatowe Domy Pomocy Społecznej są gotowe na ewentualne interwencyjne kierowanie tam osób wymagających pomocy.

- W samej siedzibie PCPR można wygospodarować pięć miejsc noclegowych - dodała Halina Hajtek. - W każdej chwili jesteśmy też w stanie uruchomić doraźną pomoc psychologa, pedagoga i pracowników socjalnych.

Na podobne działania gotowy jest też Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu. Dysponuje on noclegownią, która może przyjąć po pięć kobiet i pięciu mężczyzn. 10 miejsc czeka dodatkowo w hostelu, do którego kierowane są m.in. ofiary przemocy. Uruchomiono także hostel dla osób, które się tej przemocy dopuszczają.

- Mogą tam być kierowane na przykład osoby, które mają zakaz zbliżania się do najbliższych - wyjaśnia Czesław Baraniecki, dyrektor SOIK. - W placówce mamy łącznie sześć miejsc. Po trzy dla kobiet i mężczyzn.

Służby mundurowe nasilą w okresie zimy kontrole miejsc, w których mogą gromadzić się osoby bezdomne, narażone na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu. Chodzi m.in. o altanki na terenie ogródków działkowych, pustostany, dworce, węzły ciepłownicze, klatki schodowe czy śmietniki.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...