Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

„Póde na góry” po „Matusine słówecka”

9 lipca 2008 r.

Starosta Jan Golonka wręczył kolejne płyty „matki" nagrane w ramach Fonoteki Powiatowej...

Starosta Jan Golonka wręczył kolejne płyty „matki" nagrane w ramach Fonoteki Powiatowej.

Fonoteka wzbogaciła się o dwie nowe pozycje. „Póde na góry", to pozycja nagrana przez Regionalny Zespół DOLINA POPRADU z Piwnicznej Zdroju.

Na płycie znalazło się 28 pozycji, są wśród nich tradycyjne pieśni i przyśpiewki w nowych aranżacjach, jak i utwory, które powstały na kanwie wierszy pisanych przez członków zespołu. Cała twórczość zespołu, który powstał w 1965 r., ukazuje piękno i niezwykle barwny folklor czarnych górali nadpopradzkich.

O zespole mówił Maciej Jeżowski

Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, występowali na wszystkich najpoważniejszych przeglądach i festiwalach folklorystycznych. Nagrywali dla Polskiego Radia i Telewizji, a w 1996 roku piwniczańscy śpiewacy wystąpili na koncercie w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kunszt zespołu i kapeli mogli podziwiać widzowie w kraju i za granicą. Wystąpili w Czechach, Francji, Finlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i Słowacji oraz we Włoszech. Jak mówią członkowie zespołu - nuta znad Popradu niesie się górami i dolinami...

Podczas krótkiego występu

Podczas krótkiego występu

Druga płyta jest niezwykłą pozycją, stanowi dźwiękowy załącznik do słownika gwary górali nadpopradzkich„Matusine słówecka"autorstwa znanej piwniczańskiej poetki i pisarki Wandy Łomnickiej-Dulak.

Słownik jest efektem wieloletniej pracy samej autorki jej rodziny i przyjaciół. Jak skromnie pisze Wanda Łomnicka-Dulak słownik „..jest próbą zatrzymania słów odchodzących w niepamięć, próbą serdeczną ale nie w pełni doskonałą". Słowa te, zbierała przede wszystkim w Kosarzyskach, Piwnicznej i okolicach, „...niech zadźwięczą w uszach, zapadną w serce, wzejdą pięknem języka przodków jak wonne, polne kwiaty...".

Wanda Łomnicka-Dulak

Ponieważ gwara piwniczańska do najłatwiejszych nie należy, gdyż jak określają znawcy, zaliczana jest do gwar przejściowych. Można w niej znaleźć wpływy Lachów sądeckich, górali pienińskich, słowackiego Spisza czy Łemkowszczyzny. Dlatego też, powstał pomysł wydania słownika na płycie. Dzięki temu zabiegowi, czytelnik może nie tylko przeczytać o gwarze, ale wręcz ją usłyszeć. Z całą pewnością jest to unikalna kompozycja, która przyczyni się do zachowania i szerszego przedstawienia folkloru nadpopradzia.

Wydawnictwa te, mogły powstać dzięki ogromnej pracy samych autorów, przy finansowym i organizacyjnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu oraz Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu.

Uroczyste wręczenie płyt odbyło się dzisiaj podczas posiedzenia Zarządu Powiatu. Odebrali je Wanda Łomnicka-Dulak, Maria Sikorska oraz Maciej Jeżowski, Piotr Kulig i Piotr Maślanka.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...