Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Przywrócono pamięć o poległych Podhalańczykach

31 października 2018 r.

 

Dziś w Nowym Sączu uroczyście odsłonięto wmurowane w ścianę Baszty Kowalskiej tablice z nazwiskami 194 żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy polegli w walce o odzyskanie niepodległości w latach 1918-20. W podniosłej uroczystości wzięli udział członkowie Zarządu Powiatu Franciszek Kantor i Marian Ryba. Obecni też byli przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch oraz radny Marek Kwiatkowski.

Oryginalne tablice umieszczono na murze sądeckiego zamku w okresie międzywojennym. Zdemontowali je hitlerowcy po zajęciu miasta w 1939 r. Daty ponownego przywrócenia pamięci poległych żołnierzy nie wybrano przypadkowo. Właśnie tego dnia w 1918 r. z Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie nadszedł do Nowego Sącza zaszyfrowany telegram złożony ze słów: "Już czas!". Krótko potem, bez rozlewu krwi, opanowano miasto. Orkiestra po raz pierwszy odegrała "Mazurka Dąbrowskiego", który stał się hymnem państwowym.

- Jesteśmy pokoleniem uprzywilejowanym - podkreślił wiceprezydent miasta Wojciech Piech. - Możemy bowiem uczcić wyjątkową, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w te rocznicowe obchody. Wcześniej, 14 października, uczestniczyliśmy w ponownym pochówku generała Bolesława Pierackiego, a w niedzielę uroczyście odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Historię I Pułku Strzelców Podhalańskich przypomniał historyk i działacz niepodległościowy Jerzy Giza, a tablice poświęcił ks. dr Jan Siedlarz – proboszcz parafii św. Kazimierza. Salwę honorową, po Apelu Poległych, oddali żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej I Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. Józefa Kustronia w Rzeszowie.

- Nasze związki z Nowym Sączem są bardzo mocne - przekonywał dowódca rzeszowskiej jednostki płk. Rafał Iwanek. - Co roku przyjeżdżamy na grób naszego patrona i podkreślamy jak bliskie i ważne dla nas jest to miasto.

Wiązanki kwiatów pod tablicami złożyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu, organizacji kombatanckich oraz powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. Polegli żołnierze wywodzili się bowiem z całego regionu. Wiązankę kwiatów złożyła też Kinga Smoleń – córka Agnieszki Kurzei, kurierki Związku Walki Zbrojnej AK na trasie Warszawa-Podhale.

I Pułk Strzelców Podhalańskich powstał 1 grudnia 1918 r. W walkach w latach 1918-20 zginęło 14 oficerów i 180 żołnierzy. Za bojową postawę 35 otrzymało Krzyż Virtuti Militari, a 181 Krzyż Walecznych.

Po uroczystości pod zamkiem sądeczanie mogli obejrzeć sprzęt wojskowy, którym dysponują żołnierze z jednostki w Rzeszowie. Na placu pod ratuszem serwowano też wojskową grochówkę.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...