Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

130 lat sądeckiego rzemiosła

20 marca 2017 r.

Dzisiaj Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu obchodził 130-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęła msza św. w bazylice św. Małgorzaty, a po niej, wszyscy udali się do sądeckiego ratusza. Powiat Nowosądecki reprezentował starosta Marek Pławiak i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch.

- Gratuluję jubileuszu 130-lecia działalności Cechu. Poprzez ciężką pracę i wysiłek budujecie Państwo pomyślność gospodarczą regionu, zapewniacie jego rozwój, tworzycie nowe miejsca pracy i przyczyniacie się do kształtowania dobrobytu mieszkańców – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak zwracając się do Starszego Cechu Jana Firsta. - Dzieje się tak od wieków. Pierwsze, nieliczne wzmianki historyczne mówią, że już na przełomie XIV i XV wieku Nowy Sącz był ośrodkiem gospodarczym, gdzie rozwinął się handel i rękodzielnictwo. Pomimo upadków i wzlotów na przestrzeni kolejnych wieków, klęsk żywiołowych pustoszących miasto, zaborów i wojen, rzemieślnicy zawsze byli jedną z najważniejszych grup społecznych, dbających o rozwój gospodarczy regionu. Z ich wiedzy i umiejętności korzystali nie tylko mieszkańcy Nowego Sącza, ale też całej Sądecczyzny. Z okazji tak zacnego jubileuszu, dziękuję Państwu za kultywowanie tradycji oraz przekazywanie wiedzy i wartości kolejnym pokoleniom. Możecie zawsze liczyć na moje wsparcie w podejmowanych przez siebie działaniach mających na celu rozwój Ziemi Sądeckiej. Życzę, aby trud działań podejmowanych w interesie wzmocnienia gospodarczego regionu oraz kształcenia w duchu zasad etyki zawodowej kolejnych pokoleń rzemieślników, przyczynił się do umocnienia tradycji sądeckiego rzemiosła.

Podczas uroczystości, ks. bp Andrzej Jeż i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak otrzymali najwyższe odznaczenie Cechu – replikę szabli Jana Kilińskiego.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: ks. bp Andrzej Jeż, ks. dr Jerzy Jurkiewicz – prepozyt Bazyliki św. Małgorzaty, starosta Marek Pławiak i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, posłowie, radni wojewódzcy, przedstawiciele Cechów z całej Polski oraz osoby zrzeszone w sądeckim Cechu.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...