Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

40 lat minęło

23 listopada 2009 r.

W minioną sobotę zespół regionalny„Lipniczanie" obchodził Jubileusz 40 - lecia...

W minioną sobotę zespół regionalny„Lipniczanie" obchodził Jubileusz 40 - lecia. Na uroczystości przybyli byli i obecni członkowie zespołu, młodzież szkolna, duchowieństwo oraz przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń współpracujących z zespołem.

Samorządy reprezentowali wicestarosta nowosądecki Mieczysław Kiełbasa, radny powiatowy Zbigniew Miłkowski oraz wójt Gminy Korzenna Leszek Skowron.

- Gratuluję sukcesów i wielu doskonałych wykonań na przeglądach i festiwalach folklorystycznych. Swoją działalnością kultywujecie tradycję i kulturę regionu, co jest nie do przecenienia - mówił wicestarosta Kiełbasa.

Starosta odznaczył zespół najwyższym powiatowym odznaczeniem, statuetkąZłotego Jabłka Sądeckiego. IndywidualnieZłotym Jabłkiem Sądeckimwyróżnił: Bronisława Furtaka, Jana Bulandę, Stanisława Grygla, Stanisława Szafrańskiego, Franciszkę Wilk i Marię Jaworecką.

Srebrne Jabłka Sądeckieotrzymali: Halina Ćwik, Wawrzyniec Turek, Aleksandra Zielenia, Bogumiła Małyk oraz Eugeniusz Dyngosz.

Zespół Regionalny „Lipniczanie" działa pod patronatem Centrum Kultury w Korzennej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Wielkiej. Jego założycielem i wieloletnim kierownikiem był Jan Bulanda. Stronę muzyczną zespołu do dnia dzisiejszego przygotowuje Zbigniew Purgal. Obecnym kierownikiem zespołu jest Maria Jaworecka. Zespół z powodzeniem debiutował w 1969 roku na dożynkach w Lipnicy Wielkiej.

Prezentuje autentyczny folklor - tańce, zwyczaje i obyczaje ściśle związane z regionem zachowując autentyczną formę i koloryt. W swoim repertuarze posiadają także widowiska: „Po kolędzie idą droby", „Obigrowka u Swatowskiego", „Wyzwoliny kosiarza", koncert kolędowy oraz przedstawienie „Betlejem Polskie" wg Lucjana Rydla.

Dwukrotne zdobyli Złote Serce Żywieckie w 1978 i 2004 roku. W latach 1977,1978 i 2004 Srebrną i dwie Brązowe Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Artyści nagrali trzy płyty: "Obigrowka u Swatowskiego", "Po kolędzie" oraz najnowszą "Hej nie kochej dziewcyno-biesiada lipnicka".

Opracowanie: JM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...