Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

70 lat ofiarnej służby

13 sierpnia 2017 r.

 

Starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczył dziś Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie zasłużonym druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadczy. Towarzyszył mu Marian Ryba – członek Zarządu Powiatu.

Okazją do uhonorowania strażaków były obchody 70-lecia istnienia jednostki, połączone z nadaniem jej sztandaru i poświęceniem nowego samochodu gaśniczego.

W podziękowaniu za codzienną gotowość do niesienia pomocy, ciężką i ofiarną służbę, w uznaniu zasług w budowaniu systemu bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim Złote Jabłka Sądeckie otrzymali druhowie Antoni Chronowski, Marek Jodłowski, Wojciech Jodłowski i Henryk Wielosik. Srebrne Jabłka Sądeckie starosta wręczył druhom Lesławowi Florianowi, Wojciechowi Kałuzińskiemu i Stanisławowi Niemcowi. Listy gratulacyjne odebrali druhowie Paweł Chronowski, Stanisław Majerski, Krzysztof Niemiec i Paweł Owsianka.

- Jestem wam wdzięczny za to, że zawsze można na was liczyć - mówił starosta Marek Pławiak. - Za to, że niesiecie pomoc nie tylko mieszkańcom waszej wsi i gminy, ale też mieszkańcom całego powiatu. Wasze zaangażowanie i profesjonalizm sprawiają, że możemy czuć się bezpiecznie.

Starosta podkreślił, że Zarząd i Rada Powiatu Nowosądeckiego konsekwentnie wspierają 102 jednostki ochotniczej straży pożarnej, działające na Sądecczyźnie. Na dowód owego wsparcia wręczył prezesowi OSP w Kadczy Zbigniewowi Chronowskiemu promesę na sumę 7 tysięcy złotych, stanowiącą dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczego.

Z okazji jubileuszu starszy brygadier Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu odznaczył sztandar jednostki Złotym Medalem Związku OSP RP. Odznaczenia resortowe wręczył druhom poseł Edward Siarka – prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Małopolsce. Proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jazowsku ks. Mirosław Papier poświęcił samochód gaśniczy, który kupiono dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Łącku, a także sztandar jednostki, ufundowany przez mieszkańców Kadczy i Łazów Brzyńskich. Radny wojewódzki Stanisław Pasoń wręczył prezesowi OSP Zbigniewowi Chronowskiemu medal Polonia Minor nadany przez marszałka Małopolski.

W uroczystości wzięli udział posłowie Anna Paluch, Barbara Bartuś, Jan Duda i Józef Leśniak. Uroczystość prowadził powiatowy radny Tadeusz Zaremba. Obecny był też radny Roman Potoniec.

Dodajmy, że impulsem do powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadczy był pożar, który strawił trzy gospodarstwa podczas żniw w sierpniu 1946 r. Dwa lata później rozpoczęła się budowa remizy, która trwała cztery lata. W sierpniu 2002 r. jednostka w Kadczy została wprowadzona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie liczy 49 czynnych druhów. 26 kolejnych należy do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...