74 rocznica wydarzeń na Przełęczy Przysłop

Stowarzyszenie Żandarmeria organizuje 3-dniowe obchody upamiętniające poległych żołnierzy z oddziału Wilk. W tym roku mija 74. rocznica wydarzeń na przełęczy Przysłop. Podczas II wojny światowej doszło tam do potyczki między polskimi partyzantami, a Niemcami.

– Mówimy o lutym 1944 roku. Wtedy oddział partyzancki Wilk po ataku na posterunek żandarmerii wycofał się w kierunku przełęczy Przysłop – tłumaczy Kamil Olesiński, prezes Stowarzyszenia Żandarmeria. – Tam oddział zaskoczyła obława niemiecka i doszło do naprawdę tragicznych zdarzeń – dodaje.

W walce zginęło 5 partyzantów i jeden z dowódców niemieckiej obławy.

Obchody rozpoczną się od rajdu górskiego w najbliższy piątek (9.02) o godzinie 8.00. Natomiast w sobotę będzie wykład w kościele parafialnym w Obidzy, dotyczący walk podziemia z nazistowskimi Niemcami.

Wydarzenie zakończy się 11 lutego w Łącku.

– Po mszy świętej w kościele parafialnym w Łącku, po godzinie 13.00, odbędzie się inscenizacja historyczna, 50 metrów od kościoła na ulicy 3 Maja– wyjaśnia Kamil Olesiński.

Program:
9 lutego – 3. Rajd Dla Młodzieży „Sladami Partyzantów”
– szlakiem oddziału partyzanckiego „Wilk”
(od godz. 8.00 do 12.00)
Apel Poległych i uroczystości pod pomnikiem – godz. 12.30
10 lutego – Prelekcja historyczna „O nową Polskę” – Parafia w Obidzy – godz. 16.00
11 lutego – Inscenizacja Historyczna – atak partyzantów na posterunek niemieckiej żandarmerii.
Łącko u. 3 maja – godz. 13.10 po Mszy Św. o godz. 12.00

Kontakt: facebook, www.lacko.pl/