Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Doroczne święto sądeckich kupców

9 grudnia 2009 r.

Członkowie Sądeckiej Kongregacji Kupieckiej uczcili doroczne święto kupców...

Członkowie Sądeckiej Kongregacji Kupieckiej uczcili doroczne święto kupców. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w sądeckiej bazylice. Po mszy odbyło się okolicznościowe spotkanie.

Przybyło licznie grono przedsiębiorców oraz członkowie Kongregacji wraz z rodzinami, a także poseł Andrzej Czerwiński, starosta nowosądecki Jan Golonka, Ryszard Nowak prezydent Nowego Sącza, burmistrz Starego Sącza Marian Cycoń, dyrektorzy Urzędów Pracy - miasta Stanisława Skwarło i powiatu Bogdan Gołyźniak. Gościem specjalnym był Janusz Korwin-Mikke.

Spotkanie otworzył prezes Zarządu Kongregacji Kupieckiej w Nowym Sączu Józef Pyzik.

- Miło mi, że nasze święto co roku gromadzi tak wielu znamienitych gości. Nasze sklepy znajdują się na całej Sądecczyźnie i ułatwiają życie wielu mieszkańcom. Chciałbym podziękować samorządom za to, że zawsze mają na uwadze także dobro drobnych przedsiębiorców i stwarzają warunki do rozwoju małego handlu - mówił prezes Józef Pyzik.

Z okazji święta, decyzją Zarządu Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu, starosta Jan Golonka został odznaczony pamiątkowym grawertonem za zasługi dla kupiectwa nowosądeckiego, działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju infrastruktury drogowej, rozwoju turystyki i współpracy transgranicznej oraz promocji regionu.

Podziękowania od Zarządu Kongregacji oraz pamiątkowy grawerton otrzymali także Ryszard Nowak prezydent miasta Nowego Sącza oraz Jerzy Wrona z Limanowej.

Dziękując za odznaczenie starosta podkreślił znaczenie małego handlu w rozwoju gospodarczym Sądecczyzny.

- Biznesem tym, nie kieruje jedynie pogoń za zyskiem, ale także dobro klienta i tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie - podkreślił starosta Golonka.

W podziękowaniu za aktywną działalność w Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu, obronę i popieranie kupieckich interesów oraz tworzenie wielu nowych miejsc pracy na Sądecczyźnie starosta przyznał najwyższe powiatowe odznaczenie-Złote Jabłko Sądeckie. Otrzymali je:

Stanisław F. Sukiennikprezes Kongregacji Kupieckiej ZHiU w Nowym Sączu, współwłaściciel firmy POLSSAJ. Aktualnie jest Honorowym Prezesem Kongregacji Kupieckiej.

Wincenty Żygadłood 1983 roku jest członkiem Kongregacji Kupieckiej ZHiU w Nowym Sączu, prowadzi lokale gastronomiczne na terenie miasta i okolic.

Tadeusz Olchowaod 1979 roku jest członkiem Kongregacji Kupieckiej ZHiU w Nowym Sączu, prowadzi Firmę KRAB - Handel Art. Spożywczo -Przemysłowymi.

W trakcie uroczystości wręczono również odznaczenia Naczelnej Rady Kupieckiej. Złote Odznaki otrzymali:Jan Salamon, Tadeusz Olchowa, Krystyna Mazurkiewicz Krystyna Łopuska, Bogumiła Jarosz, Mariusz Ciszkowski, Marek Zawiła i Stanisław Mazgaj.

Srebrne Odznaki powędrowały do:Zbigniewa Zbozienia, Wojciecha Pawlusa, Marka Pawlusa i Andrzeja Matusika.

Natomiast Brązowe Odznaki otrzymali:Magdalena Grochowina, Stefan Romanek oraz Anna Janczura.

Kongregacja Kupiecka ZHiU w Nowym Sączu jest organizacją zrzeszającą kupców i restauratorów z całej Sądecczyzny. Według żywej tradycji ustnej w 1880 roku miała powstać nowosądecka organizacja kupiecka- Kongregacja Kupiecka.

Szczytowy rozkwit przypada na okres 1900-1914 tj. na lata rządów burmistrza dr Władysława Barbackiego mocno wspierającego polskie kupiectwo. Fryz nadokienny sądeckiego ratusza zdobią herby 33 miast utrzymujących wczas kontakty handlowe z Nowym Sączem. W okresie pierwszej wojny światowej 1914 -1918 sądecki handel podupada. Lata powojenne też nie należą do lekkich. Drożyzna, brak towaru, wymiana pieniądza, galopująca inflacja i ogólne zubożenie społeczeństwa połączone z zamknięciem dotychczasowych rynków zbytu pozwalają przetrwać tylko najsilniejszym. W tym ciężkim okresie w 1922 roku powstaje w Nowym Sączu Oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Organizacja ta szczycąca się tradycją sięgającą aż do 1410 roku skupiała kupców chrześcijańskich i stawiała sobie za cel wzmocnienie żywiołu polskiego w tej dotychczas opanowanej przez Żydów dziedzinie gospodarki. Najazd niemiecki w 1939 roku kładzie kres działalności Kongregacji w Nowym Sączu. Podczas okupacji ginie wielu jej członków.

Kongregacja wznawia swoją działalność w lutym 1945 roku. Są to czasy niesprzyjające tzw. prywatnej inicjatywie. Państwo socjalistyczne zwalcza prywatny handel i usługi. Toczy się "bitwa o handel".

Od 1950 roku Kongregacja jest przymusowym Powiatowym Zrzeszeniem Prywatnego Handlu i Usług a od 1976 roku Zrzeszeniem Wojewódzkim. Rok 1989 przynosi zmiany, Kongregacja powraca do swojej dawnej nazwy i zadań.

Więcej informacji:

http://www.kongregacjakupiecka.com.pl/pl/19289/0/Historia.html

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...