Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

"Dziady" w zabytkowej dworskiej kaplicy

1 grudnia 2017 r.

W ostatnim dniu listopada nauczyciele Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach spotkali się na wspólnym czytaniu drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Zarówno czas, jak i miejsce, nie były przypadkowe. Na miejsce spotkania wybrano zabytkową kaplicę dworską, która była kiedyś rodzinnym cmentarzem. W jej piwnicach grzebano zmarłych.

Był tutaj pochowany m.in. uczestnik powstania styczniowego Adam Dąbrowa Morawski.

- Tworzyło to niepowtarzalny klimat i skłaniało do refleksji, pozwoliło spojrzeć na sprawy ziemskie i wieczne oczami naszych przodków i skonfrontować je z wyobrażeniami i oczekiwaniami ludzi współczesnych - mówi Alicja Wąsowicz, dyrektor ZS w Marcinkowicach. - Tekst Mickiewicza na chwilę ożył, przemówił po raz już kolejny do zgromadzonych najpierw uczniów gimnazjum i szkoły średniej (w południe zagrano dwa przedstawienia dla młodzieży), a wieczornem dla niewielkiego grona mieszkańców Marcinkowic. Czytaniu towarzyszyła nastrojowa muzyka, a całość dopełniała scenografia, w której setki zapalonych świec odbijało swoje płomienie w rozstawionych wokół sceny lustrach.

Oprócz tekstu Mickiewicza przypomniana została również historia związana z obrzędem Dziadów.

W samym przedstawieniu wzięli udział nauczyciele. W rolę Guślarza wcielił się Grzegorz Damasiewicz, Widmo Złego Pana zagrał ks. Sebastian Musiał. Podwójną rolę - Starca i Aniołka - zagrała dyrektor Alicja Wąsowicz, Kruka - Mariusz Jop, Sowę - Anna Sarecka, ducha Zosi odegrała Aneta Próchnicka. W Chórze oprócz wspomnianych aktorów wystąpili Maria Zając i Elżbieta Gibas, która wyreżyserowała spektakl.

Oprac. (szel)

Fot. Archiwum szkoły

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...