Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

EDUKACJA TWOJĄ SZANSĄ

17 marca 2010 r.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju odbyła się prezentacja nowego projektu pod nazwą „EDUKACJA TWOJĄ SZANSĄ"...

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju odbyła się prezentacja nowego projektu pod nazwą „EDUKACJA TWOJĄ SZANSĄ", realizowanego przez Fundację EUROPA+ oraz powiat nowosądecki i miasto Nowy Sącz.

Projekt skierowany jest do uczniów szkół zawodowych, kształcących się w zawodach: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik-monter maszyn i urządzeń, blacharz, lakiernik itp.

Wsparciem zostanie objętych 700 uczniów, w tym 400 osób z terenów wiejskich uczęszczających do szkół objętych projektem. Uczniowie osiągający słabe wyniki w nauce oraz ci, którzy chcą dodatkowo rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę.Pierwszy etap rekrutacji został przeprowadzony w lutym 2010 r., kolejny odbędzie się we wrześniu 2010 r.

Szczegóły projektu przedstawiły Monika Bochenek dyrektor Powiatowego Centrum Funduszy Europejskich oraz Alina Plata z Fundacji EUROPA+.

W przedsięwzięciu uczestniczy sześć szkół zawodowych, cztery powiatowe - Zespół Szkół Drzewno-Mechanicznych w Starym Sączu, Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Reymonta w Tęgoborzy i dwie miejskie - Zespół Szkół Samochodowych im. inż. T. Tańskiego w Nowym Sączu oraz Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

- Zauważamy potrzebę kształcenia zawodowego. Kształcenie zawodowe stało się w wyzwaniem czasów, stąd też realizowane obecnie projekty są związane z podnoszeniem poziomu kształcenia zawodowego. Tym bardziej, że nasza młodzież w zdecydowanej większości pochodzi z terenów wiejskich i nie stać ich rodziców na dodatkowe zajęcia płatne - wyjaśnia Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu nowosądeckiego Starostwa.

Zajęcia odbywać się będą w trzech modułach. Realizacja każdego modułu przewidziana jest od września do czerwca.

Moduł I

Zajęcia wyrównawcze dla uczniów osiągających niskie wyniki w nauce oraz zajęcia pozalekcyjne dla uczniów chcących podnosić swoja wiedzę (uczniowie ze średnią ocen powyżej 4.0). Grupy 10-osobowe (4 godziny zajęć w miesiącu każda) - łącznie 40 grup. grupy 10 os., łączna ilość grup-40, 4h zajęć z grupą/m-c)

Moduł II

Zajęcia dodatkowe dla uczniów chcących podnosić swoje kwalifikacje (teoria + praktyka) w postaci:

  • Kurs spawacza wraz z certyfikatem - 240 godzin zajęć dla 100. uczniów
  • Kurs AutoCAD - 30 godzin zajęć dla 100. uczniów
  • Nauka jazdy samochodem kat. B wraz z egzaminem - 200 godzin zajęć dla 200. uczniów
  • Kurs kierowcy wózka widłowego - 100 godzin zajęć dla 100. uczniów

Moduł III

Rynek Pracy - zajęcia z doradcą zawodowym - 16 godzin zajęć dla 35. grup
20-osobowych (zajęcia obowiązkowe).

- To są zajęcia dodatkowe, ale też duża szansa na zdobycie kwalifikacji, które w gospodarce rynkowej są znacznym ułatwieniem na rynku pracy - podkreślają uczniowie.

Liczba grup w poszczególnych szkołach uzależniona jest od liczebności uczniów w danej placówce.

Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu:

Utworzono 15 grup 10-osobowych uczestniczących w zajęciach dodatkowych oraz 8 grup 20-osobowych uczestniczących w warsztatach z doradcą zawodowym

Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu:

Utworzono 5 grup 10-osobowych uczestniczących w zajęciach dodatkowych oraz 2 grupy 20-osobowe uczestniczące w warsztatach z doradcą zawodowym

Zespół Szkół Drzewno - Mechanicznych w Starym Sączu:

Utworzono 4 grupy 10-osobowe uczestniczące w zajęciach dodatkowych oraz 2 grupy 20-osobowe uczestniczące w warsztatach z doradcą zawodowym

Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie:

Utworzono 11 grup 10-osobowych uczestniczących w zajęciach dodatkowych oraz 5 grup 20-osobowych uczestniczących w warsztatach z doradcą zawodowym

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy:

Utworzono 4 grupy 10-osobowe uczestniczące w zajęciach dodatkowych oraz 2 grupy 20-osobowe uczestniczące w warsztatach z doradcą zawodowym

Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Tęgoborzy:

Utworzono 1 grupę 10-osobową uczestniczącą w zajęciach dodatkowych oraz 1 grupę 20-osobową uczestniczącą w warsztatach z doradcą zawodowym

- To jest już piąty projekt realizowany w szkole - mówi Janina Złotnicka, dyrektor Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy-Zdroju. - Na początku były pewne obawy, ale teraz zainteresowanie jest bardzo duże, uczniowie doceniają możliwości jakie dają im dodatkowe zajęcia i chętnych jest o wiele więcej niż miejsc. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się doradztwo zawodowe i kursy kwalifikacyjne objęte certyfikatami unijnymi - dodaje pani dyrektor.

Każda ze szkół biorących udział w projekcie otrzyma nowoczesne materiały dydaktyczne - sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, tablice multimedialne i inne. Podczas wczorajszej konferencji dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie odebrali potwierdzenia użyczenia sprzętu. Poza tym uczniowie otrzymają „wyprawkę szkolną".

- Realizacja tego projektu daje szansę i uczniom słabszym, i uczniom osiągającym dobre wyniki. Dzisiaj na rynku pracy jest ogromna konkurencja i szanse na znalezienie pracy mają ci najlepsi mający nie tylko doświadczenie, ale też doświadczenie konkurencyjne. Dlatego dziękuje dyrektorom szkół, które uczestniczą w projekcie, za danie szansy młodym ludziom - gratulował Władysław Ścianek, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu.

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zakończy się w sierpniu 2011 r.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...