Fundacja Nomina Rosae zaprasza...

Szanowni Państwo!

W imieniu swoim oraz Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej serdecznie zapraszamy w piątek 14 lipca o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Dawnej Mody Czar”.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane rekonstrukcje strojów historycznych od średniowiecza do XX wieku wykonane przez Pracownię Fundacji Nomina Rosae. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć wykład dr Marii Molendy z zakresu historii mody, zdradzający sekrety kufrów, skrzyń i szaf sprzed wieków.

Wystawa „Dawnej Mody Czar” – którą wcześniej zobaczyć można było w 2015 roku w Domu Historii oraz w 2016 roku w Krośnie – uzupełniona i wzbogacona o nowe kreacje eksponowana będzie w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej (ul. Józefa Marka 13, Limanowa) od 14 lipca do 30 września. Zaprezentuje ona między innymi stroje średniowiecznych dam zachwycające prostotą linii, barokowe kreacje o wyszukanym kroju, męskie stroję szlacheckie będące kwintesencją sarmackiej dumy oraz niezwykłą różnorodność i fantazję damskiej mody wieku XIX. W jedno piątkowe popołudnie będzie można w Dworze Marsów uzyskać odpowiedź na pytania z dziedziny historii mody i historii kultury życia codziennego miedzy innymi czym była krynolina, a czym turniura, do czego służyły dewizki i jak zakładano pas słucki na kontusz. Czy gorset był tylko domeną Pań i kiedy panowała moda na stroje w stylu empire. Każdy zainteresowany będzie mógł się przekonać czy mężczyźni byli w przeszłości próżni w kwestiach mody i do jakich ekstrawagancji i dziwactw dochodziła moda minionych epok na przykład w okresie rokoka.

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy również na stronę wydarzenia w serwisie Facebook.