Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Gaudeamus w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

28 września 2017 r.

 

Blisko 400 słuchaczy Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęło dziś rok akademicki. W uroczystej inauguracji w sali im. L. Lipińskiego w MCK "Sokół" w Nowym Sączu wziął udział członek Zarządu Powiatu Marian Ryba. Władze miasta reprezentował wiceprezydent Wojciech Piech.

- Polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie - zauważyła Wiesława Borczyk, prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. - Dziś w Polsce żyje ponad dziewięć milionów osób, mających sześćdziesiąt i więcej lat. To blisko 23 procent mieszkańców naszego kraju. Ta statystyka pokazuje, jak ważna jest działalność na rzecz aktywizacji seniorów.

To już 14. rok akademicki w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zajęcia realizowane będą w trzech sekcjach – kulturoznawstwa, geograficzno-przyrodniczej oraz medyczno-psychologicznej. Reprezentanci tych sekcji złożyli dziś uroczyste ślubowanie w imieniu 50 nowych słuchaczy SUTW.

- Gdyby nie pomoc władz miasta, powiatu i marszałka, a także wsparcia zaprzyjaźnionej z nami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu działalność SUTW nie byłaby możliwa - podkreśliła Wiesława Borczyk. - Nie mamy przecież swoich budynków, sal wykładowych i etatowych wykładowców. Wsparcie lokalowe i finansowe wszystkich tych instytucji sprawia, że możemy działać i poszerzać horyzonty seniorów. A do tej pory z zajęć skorzystało ponad pięć i pół tysiąca mieszkańców miasta i powiatu.

Marian Ryba zapewnił, że Zarząd Powiatu Nowosądeckiego nadal będzie wspierał działalność SUTW.

- Robimy to konsekwentnie, ponieważ widzimy pozytywne efekty państwa pracy - dodał Marian Ryba. - Korzyści płynących z aktywizacji seniorów nie sposób przecenić.

Dodajmy, że obecnie w Polsce działa 615 uniwersytetów trzeciego wieku, zrzeszających ponad 200 tysięcy słuchaczy. Na Sądecczyźnie, prócz Nowego Sącza, działają jeszcze dwie takie uczelnie – w Starym Sączu i Krynicy-Zdroju.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...