Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Gwarno i wesoło w miodowej krainie

10 lipca 2009 r.

W Stróżach koło Grybowa odbyła się osiemnasta już „Biesiada u Bartnika"...

W Stróżach koło Grybowa odbyła się osiemnasta już „Biesiada u Bartnika". Na doroczne święto pasjonatów pszczół, producentów i konsumentów miodu do gościnnego Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik" zjechały tłumy gości z kraju i zagranicy.

Zaproszenie na dwudniowe uroczystości przyjęli między innymi; podsekretarz stanu w ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk, Leszek Zegzda wicemarszałek Województwa Małopolskiego, posłowie Barbara Bartuś i Arkadiusz Mularczyk, senator Stanisław Kogut, prof. dr hab. Ryszard Czarnecki, wicestarosta nowosądecki Mieczysław Kiełbasa, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Józef Broński i prezes Karpackiego Związku Stanisław Kowalczyk. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych związków i stowarzyszeń zrzeszających producentów miodu i wyrobów pszczelich. Licznie przybyli mieszkańcy okolicznych miejscowości, turyści i wczasowicze wypoczywający na Sądecczyźnie.

W imieniu organizatorów powitał wszystkich Janusz Kasztelewicz. Gospodarz biesiady opowiedział o swojej pszczelarskiej pasji, a także o obecnej sytuacji pszczelarstwa w Polsce i na świecie. Przybliżył nowe technologie, które wykorzystuje w gospodarstwie pasiecznym i atrakcje jakie czekają na gości w Sądeckim Bartniku.

Ogłosił wyniki drugiego Konkursu Fotograficznego „Pszczoła i jej otoczenie", w którym nagrody otrzymali: Milan Motyka, Mirosław Żak, Dariusz Małanowski i Bogdan Klimczyk. Wyróżnienia przyznano: Dariusz Małanowski, Witold Lisik oraz Michał Stec. Janusz Kasztelewicz przyznał specjalne wyróżnienia, które otrzymali: Karolina Kluz, Ewa Kubala oraz Władysław Wiśniewski.

Tegoroczna biesiada to już osiemnasta z kolei impreza. Z tej okazji gospodarze Anna i Janusz Kasztelewiczowie otrzymali z rąk Józefa Brońskiego członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego okolicznościowy, pamiątkowy „dowód osobisty".

Wyróżnione zostały również osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju pszczelarstwa i od wielu lat pracują na rzecz społeczności pszczelarskiej. Złote Jabłko Sądeckie starosta nowosądecki przyznał: Stanisławowi Dąbrowskiemu, Narcyzowi Kędziorze oraz Stanisławowi Kowalczykowi. Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Bogusław Rams, Władysław Puchta, Tadeusz Legutko oraz Marek Grzymała - Moszczyński. Odznaczenia wręczyli wicestarosta Mieczysław Kiełbasa oraz Józef Broński.

Biesiada to nie tylko poważne dysputy o kondycji branży miodowej, to przede wszystkim wesoła zabawa. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Pokazy miodobrania, rękodzieła artystycznego, występy zespołów ludowych, polsko-słowacki turniej rycerski, wystawy fotografii, rzeźby.

Kiermasz, gdzie można było podpatrzeć, posmakować i kupić, loterię fantową i wiele, wiele innych.

Atrakcją była poplenerowa wystawa karykatury z pszczołą w tle. Karykaturzyści nie popuścili nawet samym gospodarzom Annie i Januszowi Kasztelewiczom.

Można było podziwiać unikalną trylogię Jerzego Gnerowicz „Słowa miodem pisane". A wszystko w przepięknej scenerii skansenu pszczelarstwa.

Imprezę zorganizowali Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik", Stowarzyszenie „Nasza Ziemia Grybowska" oraz Karpacki Związek Pszczelarzy. Honorowy patronat objął Marek Sawicki, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Finansowo wsparli ją Województwo Małopolskie i Powiat Nowosądecki w ramach programu „Mecenat Małopolski".

Opracowanie: AK BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...