Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Honory dla bohaterów wyklętych

8 listopada 2017 r.

Trzema Złotymi Jabłkami Sądeckimi uhonorował dziś starosta nowosądecki Marek Pławiak Żołnierzy Wyklętych z Sądecczyzny.

- Daliście Państwo dowód największej odwagi i poświęcenia ryzykując zdrowie i życie dla Polski - mówił Marek Pławiak. - Zarząd Powiatu dba o to, by honorować ludzi, którzy naprawdę zasłużyli się dla naszego kraju i regionu. Jestem zaszczycony, że mogłem się z Państwem spotkać i wyrazić naszą wdzięczność za to, co zrobiliście.

Złote Jabłka Sądeckie otrzymali dziś: Helena Wiktor (ur. 1928 r.), ps. "Konwalia" – ostatnia żyjąca łączniczka "Żandarmerii Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej", skazana za swoją działalność na pięć lat więzienia, Jan Klimczak (ur. 1931 r.) ps. "Młodzik" – po brutalnym śledztwie skazany w 1949 r. na dwa lata więzienia oraz Józef Haza (ur. 1923 r.) - partyzant Batalionów Chłopskich, więzień obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, Oranin-Burg Sahsenhausen i Buchenwald. Po wojnie był prześladowany i szykanowany. Nie mógł znaleźć pracy pomimo średniego wykształcenia, ponieważ nie zapisał się do partii.

- Jesteście Państwo wzorem do naśladowania - podkreślił starosta Marek Pławiak.
- Cieszymy się, że doczekaliśmy czasów, w których nasze cierpienia zostały docenione - mówił ze łzami w oczach Józef Haza. - Przez dziesięciolecia milczano o naszej walce. Nazywano nas bandydami, prześladowano nasze rodziny. Dziś to już na szczęście przeszłość.

W spotkaniu z kombatantami wzięli udział członkowie Zarządu Powiatu Franciszek Kantor i Marian Ryba. Obecny też był Zbigniew Obtułowicz (ur. 1929 r.) - ostatni żyjący członek Żandarmerii PPAN pamiętający kapelana tej antykomunistycznej formacji ks. Władysława Gurgacza ps. "Sem".

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...