Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jan III Sobieski patronem Szkoły Podstawowej w Brzeznej

26 maja 2009 r.

Niezwykle uroczystą oprawę miało nadanie Szkole Podstawowej w Brzeznej imienia jednego z największych władców Polski zwanego Obrońcą Wiary, wybitnego wodza i mecenasa sztuki - Jana III Sobieskiego...

Niezwykle uroczystą oprawę miało nadanie Szkole Podstawowej w Brzeznej imienia jednego z największych władców Polski zwanego Obrońcą Wiary, wybitnego wodza i mecenasa sztuki - Jana III Sobieskiego. Uroczystości podczas, których miało miejsce poświęcenie sztandaru szkoły, a także odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez społeczność Brzeznej, zbiegły się z obchodzonym w tym roku jubileuszem 125-lecia istnienia placówki.

Obchody rozpoczęła polowa msza święta, którą na placu przed budynkiem szkoły odprawił proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa w Brzeznej ks. Stanisław Posłuszny.

Podczas mszy został poświęcony sztandar szkoły, a akt nadania imienia szkole odczytał przewodniczący Rady Gminy Podegrodzie Stanisław Banach.

Tablicę pamiątkową na budynku szkoły poświęcił prowincjał ks. Władysław Pasiut ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Odsłonięcia tablicy dokonał Stanisław Łatka wójt gminy Podegrodzie.

Licznie przybyłych na uroczystość gości powitał gospodarz uroczystości dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzeznej Władysław Kozik.

Przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, emerytowani, nauczyciele i dyrektorzy, uczniowie, absolwenci, rodzice i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

W imieniu Zarządu Powiatu Nowosądeckiego grawerton oraz życzenia dla całej społeczności szkolnej, na ręce dyrektora Kozika, złożyli radni Krzysztof Bodziony, Piotr Kocańda oraz Zenon Szewczyk.

- Życzę, aby osoba patrona, była dla młodego pokolenia przykładem i wzorem szlachetnych postaw oraz przywiązania do tradycji i rodzimej kultury. Całej społeczności szkolnej życzę natomiast dalszych sukcesów oraz pomyślności w życiu osobistym - mówił Piotr Kocańda.

Radni przekazali także płytę „Matkę" nagraną przez dziecięcy zespół folkowy „Brzeźniocki" działający przy szkolnym Kole Regionalnym pod kierunkiem Racheli Mordarskiej.

Tym samym zespół dołączył do powiększającego się z roku na rok grona wykonawców, których nagrania znajdują się w Fonotece Powiatowej. Płyta została wydana przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu.

- W tym wyjątkowym dniu pragnę złożyć serdeczne życzenia, a także gratulacje wyboru patrona, który w historii Polski zapisał się jako wybitny wódz i obrońca wiary chrześcijańskiej, a zwycięstwem nad Turkami w bitwie pod Wiedniem, zahamował ekspansję islamu na Polskę i Europę. Jan III Sobieski był także mecenasem kultury i sztuki, który jako wartości najwyższe cenił sobie także wykształcenie - podkreślił wicemarszałek Małopolski Leszek Zegzda. Marszałek wraz z Witoldem Kozłowskim wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego przekazali ufundowaną dla szkoły przez urząd marszałkowski nowoczesną tablicę multimedialną.

Życzenia wszelkiej pomyślności dyrekcji, gronu pedagogicznemu, pracownikom i uczniom przekazali przybyli do Brzeznej parlamentarzyści - senator RP Stanisław Kogut i poseł na Sejm Andrzej Czerwiński, a także Władysław Ścianek dyrektor nowosądeckiej delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Na zakończenie uczniowie przygotowali część artystyczną, w której ukazali sylwetkę, a także najważniejsze wydarzenia z życia króla Jana III Sobieskiego. Następnie zaproszeni goście udali się na zwiedzanie szkoły i regionalny poczęstunek.

Wybór Jana III Sobieskiego (1629-1696) na patrona szkoły nie był przypadkowy. Król Polski urodzony w Olesku po Lwowem zasłynął jako wybitny wódz. Biorąc udział w wojnach z Kozakami, Moskwą, Szwedami i Turkami, dał się poznać jako znakomity wojskowy, dowódca i dyplomata. co w efekcie w 1668 roku przyniosło mu buławę wielką koronną, a następnie po zwycięstwie pod Chocimiem koronę Polską. W 1683 roku pod Wiedniem rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w historii Polski. Zwycięskimi wojskami dowodził król Jan III Sobieskiego. Zwycięstwo to, które przyniosło Sobieskiemu wielką sławę, było zarazem tryumfem chrześcijaństwa nad islamem.

Krój Jan III Sobieski zasłynął także jako mecenas kultury, opiekun zdolnych architektów, humanistów i matematyków. Wybudował Pałac w Wilanowie oraz ufundował kilka kościołów i obiektów sakralnych. Cenił sobie wartości takie jak: sprawiedliwość, prawość, rodzina i wykształcenie. Był wielkim wodzem, a jednocześnie człowiekiem niezwykle skromnym. W dowód hołdu narodu polskiego, został pochowany wraz z ukochaną żoną Marysieńką na Wawelu w Krakowie.

Początki szkolnictwa w Brzeznej sięgają 1883 roku, kiedy to powstała szkoła będąca filią szkoły w Podegrodziu. Nauka odbywała się w wynajętej izbie. W latach 1884-1888 wzniesiono ja do nowego budynku, a szkołę z filialnej przemianowano w etatową. Uczęszczało do niej wtedy około stu uczniów. W 1946 roku rozpoczęto budo nowego budynku szkoły. W 1958 r. oddano do użytku trzeci z kolei, obecny budynek szkoły. W latach kolejnych powstały cztery dodatkowe izby, jako trzecia kondygnacja budynku, w szkole zamontowano także instalacje centralnego ogrzewania. W 1998 r. w wyniku reformy szkolnictwa nastąpiła reorganizacja szkoły z ośmioklasowej do sześcioklasowej.

W ciągu ostatnich kilku lat, wielokrotnie budynek szkoły przebudowywano i unowocześniano. Powstały dodatkowe sale lekcyjne, pracownia komputerowa z dostępem do Internetu, a także nowa biblioteka wyposażona w system Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej Od 2002 roku dyrektorem szkoły jest Władysław Kozik.

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...