Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jubileusz małego zespołu

1 lipca 2009 r.

W wypełnionej po brzegi auli Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu odbył się jubileusz 55-lecia działalności artystycznej dziecięcego Zespołu Regionalnego „Małe Podegrodzie"...

W wypełnionej po brzegi auli Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu odbył się jubileusz 55-lecia działalności artystycznej dziecięcego Zespołu Regionalnego „Małe Podegrodzie". Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. Jakuba w Podegrodziu. Jubileusz był okazją do podsumowania wieloletniej działalności zespołu, a także podziękowań dla osób, które od początku zaangażowane były w jego tworzenie i przyczyniły się do licznych sukcesów młodych artystów.

Gratulacje na ręce Małgorzaty Liber, która od 2004 roku kieruje zespołem, złożyli senator RP Stanisław Kogut oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Kwiaty w podziękowaniu za trud włożony w promowanie i kultywowanie bogatych tradycji lachowskich na ręce kierowniczki zespołu złożył Krzysztof Bodziony, dyrektor GOK-u w Podegrodziu. Podziękowania i upominki dla zespołu 'Małe Podegrodzie" wręczyli także Stanisław Łatka wójt gminy Podegrodzie oraz sołtys Marek Migacz.

Do życzeń przyłączyli się także radni powiatowi Piotr Kocańda i Zenon Szewczyk, którzy wręczyli nagrodę Kunegundzie Waśko, a także odznaki Małgorzacie Liber i członków kapeli: Markowi Wastagowi i Władysławowi Szkarłatowi.

Punktem kulminacyjnym uroczystości był wspaniale przygotowany i profesjonalny występ jubilatów.

Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Podegrodzie" powstał w 1954 r. przy szkole Podstawowej w Podegrodziu z inicjatywy Kazimierza Głuca i Komitetu Rodzicielskiego. Początkowo działał przy szkolnej świetlicy jako kółko taneczne, ze szczególnym naciskiem na tańce podegrodzkie. W 1970 r. zespół rozwiązano, a następnie za sprawą Kunegundy Waśko reaktywowani na nowo w roku 1975.

Repertuar obecnego zespołu obfituje w różnorodne śpiewy i przyśpiewki podegrodzkie, zabawy dziecięce oraz tańce: siadany, szurok, cięta polka, krzyżok. Swoim pięknem zachwyca także bogata ornamentyka podegrodzkich strojów. Od początku swojej działalności zespół uświetnił swoimi występami wiele uroczystości szkolnych, gminnych, wojewódzkich i krajowych.

„Małe Podegrodzie", może poszczycić się także pokaźną kolekcją nagród i wyróżnień zdobytych podczas krajowych i międzynarodowych konkursów oraz festiwali. Występował już m.in. w Rumunii, Chorwacji, Grecji, Turcji, Serbii i na Słowacji. Jednym ze znaczących sukcesów było m.in. zdobycie nagrody głównej „Złotej Rybki" na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Tulcei w Rumunii. Zespół uczestniczył także w mszy kanonizacyjnej św. Kingi w Starym Sączu celebrowanej przez papieża Jana Pawła II. Co roku członkowie zespołu biorą udział w konkursach promujących obrzędy i kulturę ludową „Lachowskie Godonie", przeglądzie grup kolędniczych i konkursie podłaźniczek. Swoimi występami zespół wspomaga akcje charytatywne m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Podczas wieloletniej działalności członkowie zespołu nawiązali liczne kontakty ze swoimi odpowiednikami w Polsce i poza jej granicami. Do grona zaprzyjaźnionych zespołów może zaliczyć „Małe Huculęta" z Ukrainy, zespół „Sardarapat" z Armenii, Serbski zespół „Dymitrije Tucowić", a także zespoły: „Mali Bukowianie" i „Mali Glicerowianie". „Małe Podegrodzie" występowało także wraz z „Mazowszem" i Zespołem „Śląsk".

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i aktywność członków zespołu, w kultywowanie tradycji regionu, bogata obyczajowość Lachów Podegrodzkich jest obecna w życiu nie tylko mieszkańców Sądecczyzny, ale także Polski i Europy.

W latach 1954- 2009 z zespołem pracowali: Kazimierz Głuc (1954-1965 r.), Jerzy Wiktor (1966 r.), Jan Zarzeka (1967- 1969 r.), Kunegunda Waśko (1975-1977. r oraz 1981-1996 r.), Krzysztof Sułkowski (1978-1980 r.), Zofia Sułkowska (1997-2003 r.) oraz Małgorzata Liber (od 2004 r. do chwili obecnej).

Opracowanie:AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...