Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jubileusz szkoły w 150. rocznicę urodzin patronki

13 listopada 2017 r.

W 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, noblistki i pierwszej kobiety, która objęła katedrę na Sorbonie, Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu obchodziło swoje święto.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Elżbiety w Starym Sączu. Wzięła w niej udział cała społeczność szkolna. Po mszy w uroczystym orszaku przemaszerowano do Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, gdzie odbyła się część oficjalna. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Jackiem Lelkiem na czele. Na widowni zasiedli także dyrektorzy szkół z miasta i gminy. Obecny był też dyrektor zaprzyjaźnionego ze szkoła gimnazjum w Spiskiej Nowej Wsi Jozef Kacenga, a także dyrektor Międzyszkonego Internatu w Starym Sączu Lucyna Dybiec i kierownik Powiatowego Centrum Usług Wspólnych w Starym Sączu Elżbieta Ciurka.

Dyrektor LO Krzysztof Szewczyk w swoim wystąpieniu podkreślił rolę szkoły w życiu każdego człowieka. Zwrócił też uwagę na obecność w historii liceum patronki – Marii Skłodowskiej-Curie i zapowiedział przyszłoroczne obchody okrągłego jubileuszu 70-lecia powstania szkoły. Wystąpił również burmistrz Starego Sącza, który jest byłym nauczycielem LO. W imieniu rodziców głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców Bogumiła Malik, która nazwała liceum jej rodzinną szkołą, bowiem po przerwie, znów pracuje w Radzie Rodziców, a w liceum uczy się jej czwarte dziecko. Ona sama też jest absolwentką starosądeckiego LO, tak jak jej siostra Marta Zięba - aktorka w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie klas pierwszych, a następnie oficjalnie ogłoszono wyniki wyborów do Uczniowskiej Rady Szkoły. Pożegnano stary samorząd i powitano w roli przewodniczącego szkoły Piotra Konstantego - ucznia klasy 1 b.

Po części oficjalnej na scenie starosądeckiego „Sokoła”, wystąpiła Wiktoria Malik - uczennica klasy 1b, która w brawurowy sposób zaśpiewała piosenkę: „A ja wolę brzydala”.

Ważnym punktem obchodów Święta Szkoły był program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy z 2c i Isabelli Jończyk z 2b w roli Marii Skłodowskiej-Curie. W programie wykorzystano fragmenty filmu pt. „Maria Skłodowska -Curie”, ciekawostki z życia noblistki oraz fragmenty jej intymnych dzienników, a przedstawienie osadzono w czasach współczesnych. Na koniec programu o „Marii - kobiecie jakiej nie znamy” wystąpiła Kinga Kurowska, która wykonała piosenkę Edyty Geppert „Och, życie kocham Cię nad życie”.

Już w szkole, po części oficjalnej, odbył się „Konkurs piosenki obcojęzycznej”, w którym zaprezentowali się przedstawiciele wszystkich klas. Utwory wykonywane były w języku angielskim, natomiast klasa 1b zaśpiewała po hiszpańsku tegoroczny hit lata pt. „Despacito”. Ostatecznie zwyciężyli jednak uczniowie klasy 2 b piosenką „All of me”. Utwór, w imieniu klasy, wykonała Isabella Jończyk.

Oprac. (szel)

Fot. Archiwum szkoły

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...