Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Komisja Ochrony środowiska u pszczelarzy

24 stycznia 2008 r.

18 stycznia 2008r.

Problemom pszczelarstwa na Sądecczyźnie poświęcono obrady Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Nowosądeckiego. Radni odwiedzili Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik w Stróżach.

.

Komisja w czasie obrad.

Komisja podczas obrad.

Komisja podczas obrad.

Podczas obrad.

Komisja podczas obrad.

Podczas obrad Komisji.

Problemom pszczelarstwa na Sądecczyźnie poświęcono obrady Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Nowosądeckiego. Radni odwiedzili Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik w Stróżach.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie komisji, Jerzy Górka Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego oraz zaproszeni goście: Włodzimierz Janczyk - p.o. Powiatowego Lekarza Weterynarii, Stanisław Kowalczyk - prezes Karpackiego Związku Pszczelarzy, Narcyz Kędziora - kierownik Karpackiego Związku Pszczelarzy, Jan Opiło - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i Janusz Kasztelewicz - prezes Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik”.

W pierwszej części posiedzenia, która odbyła się w Starostwie Powiatowym, członkowie komisji przyjęli sprawozdanie z działalności komisji za 2007 rok i plan pracy na obecny rok.

Druga część posiedzenia odbyła się w „Sądeckim Bartniku” w Stróżach i była poświecona problematyce pszczelarstwa. Posiedzenie prowadził przewodniczący komisji Jan Gomółka.

- Aktualnie liczba pasiek w powiecie nowosądeckim wynosi 434 i 10383 rodzin pszczelich. Gro pasiek stanowią pasieki małe liczące do 10 pni, jest ich ok. 65 %. Pasieki liczące
od 10 do 30 pni stanowią 20 %. Pasiek w przedziale od 50 do 100 pni jest 26. Pasiek powyżej 100 pni jest 5 oraz jedna pana Kasztelewicza w Stróżach licząca ponad 1200 pni – poinformował radnych powiatowych kierownik Karpackiego Związku Pszczelarzy Narcyz Kędziora.

Komisja w czasie obrad.

Na nowoczesnej hali produkcyjnej
w Bartniku.

Na nowoczesnej hali w Bartniku.

W Sądeckim Bartniku.

W Sądeckim Bartniku.

W Sądeckim Bartniku.

W Sądeckim Bartniku.

Zwiedzanie gospodarstwa
pasiecznego.

Szczegółowo omawiano choroby pszczół, z którymi spotykają się pszczelarze w swoich rodzinach pszczelich, a także sposoby ich leczenia.

- Obecnie sytuacja nie jest dobra. Pszczoły są nękane chorobami, a leki, które miały być skuteczne, w większości pasiek okazały się niewypałem - dodał Narcyz Kędziora. – Przyczyną jest jednak w dużej mierze to, że właściciele pasiek podają lekarstwa niestety niezgodnie z zaleceniami.

Komisja zaproponowała wystąpienie z wnioskiem do Zarządu Powiatu Nowosądeckiego
z prośbą o wystosowanie pisma do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych
i Leśnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Związku Powiatów Polskich
o większe zainteresowanie problemami pszczelarstwa.

- Pszczoły są niezbędne dla zachowania prawidłowego ekosystemu - podkreślił Stanisław Kowalczyk prezes Karpackiego Związku Pszczelarzy. - Wszystko co ma związek z pszczołami, jest niezmiernie korzystne dla człowieka, więc gdy zabraknie tych owadów w przyrodzie, to będzie znak, że zbliża się koniec świata. Czy tego chcemy?

Obecni na spotkaniu przedstawiciele Karpackiego Związku Pszczelarzy zobowiązali
się przekazać szczegółową informację na temat alarmującej sytuacji w pszczelarstwie, która zostałaby dołączona do wystąpień powiatu.

Po zakończeniu obrad Janusz Kasztelewicz, Prezes Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” oprowadził gości po obiektach Gospodarstwa. Radni obejrzeli m.in. laboratorium, magazyn oraz hale produkcyjną z nowoczesną aparaturą.

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...