Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Konieczne certyfikaty i świadectwa fitosanitarne

23 lutego 2010 r.

O bezpieczeństwie żywnościowym i roli inspekcji weterynaryjnej oraz potencjale Małopolski w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego mówiono, podczas konferencji w nowosądeckim starostwie...

O bezpieczeństwie żywnościowym i roli inspekcji weterynaryjnej oraz potencjale Małopolski w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego mówiono wczoraj, podczas konferencji w nowosądeckim starostwie.

Z przedstawicielami samorządów oraz środowisk hodowców, producentów i przetwórców spotkali się Tadeusza Nalewajk, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Albert Jurek, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności MR, wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys oraz małopolski lekarz weterynarii Krzysztof Ankiewicz.

Dyskusji przysłuchiwali się również poseł Bronisław Dutka, senator Stanisław Kogut, szef małopolskiej Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa Włodzimierz Okrajek, dyr. Wydziału Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Stanisław Siemek, Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych reprezentował Andrzej Haręźlak. Gospodarzem spotkania był starosta nowosądecki Jan Golonka.

Mówiono o bezpieczeństwie żywności w świetle przepisów Unii Europejskiej, gdyż Polska zobligowana jest do przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego w zakresie bezpieczeństwa żywności. Większość zakładów zajmujących się przetwarzaniem żywności podlega tym uwarunkowaniom.

Zadania inspekcji weterynaryjnej, prawa i obowiązki w zakresie obsługi sanitaro-weterynaryjnej przedstawił Krzysztof Ankiewicz

- Zapewnienie bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego oraz zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt jest naczelnym celem działania inspekcji weterynaryjnej. Początek wielu chorób ludzi, wywodzi się od chorób zwierząt, a naszym zadaniem jest ochrona zdrowia publicznego - wyjaśniał małopolski lekarz weterynarii.

Intencją spotkań jest minimalizacja wymagań weterynaryjnych co do produkcji i przetwarzania rodzimych produktów w małych gospodarstwach rolnych, po to, aby w zakładach o działaniu lokalnym móc przerabiać zwierzęta z miejscowej hodowli. W tym celu muszą być sprecyzowane jednolite dla całego kraju wymagania, jakie muszą spełnić te zakłady.

- Podstawą jest wiedza na czym oparte jest prawodawstwo polskie i unijne w temacie bezpieczeństwa żywności i tu funkcja inspekcji weterynaryjnej - uczestniczy w całym cyklu produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego, a to dlatego, że kraje importujące od nas żywność żądają dodatkowych zabezpieczeń, świadectw fitosanitarnych. A proponując bezpieczną żywność stajemy się konkurencyjni na rynkach europejskich - przekonywał minister Tadeusz Nalewajk.

Podawano przykłady legislacji w zakresie bezpieczeństwa żywności, standardów związanych z rozwojem obszarów wiejskich. Dyskusja miała przybliżyć niespójności rozwiązań stosowanych w rolnictwie.

- Spotkania mają usprawnić komunikację między inspekcjami współpracującymi ze służbami rolnymi, a co istotniejsze konsultacje w poszczególnych województwach posłużą jako materiał wyjściowy do przygotowywanej przez Sejm RP zmiany ustawy o produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego - mówił wicewojewoda Sorys.

Opracowanie:BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...