Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Minęło 69 lat, a rany jeszcze się nie zagoiły

18 września 2008 r.

Odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę połączone z obchodami Dnia Sybiraka...

Na nowosądeckim cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę połączone z obchodami Dnia Sybiraka.

Dla upamiętnienia ofiar stalinowskich represji wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków złożyli świadkowie tamtych wydarzeń, członkowie Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Żołnierzy AK i Osób Represjonowanych, przedstawiciele Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP.

Przybyli również parlamentarzyści, poczty sztandarowe i przedstawiciele samorządów powiatu nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza, delegacje młodzieży z sądeckich szkół. W imieniu Powiatu Nowosądeckiego kwiaty złożyli Jerzy Górka wiceprzewodniczący Rady oraz członek Zarządu Powiatu Józef Zygmunt.

Następnie przybyli na rocznicowe obchody wzięli udział w Mszy Świętej w kościele Św. Kazimierza, którą odprawił kapelan środowisk kombatanckich ks. Stanisław Czachor. Po Mszy nastąpiło złożenie kwiatów pod Tablicami Katyńskimi.

Po zakończeniu uroczystości kościelnych, w sali reprezentacyjnej Ratusza uczestnicy obchodów obejrzeli specjalnie przygotowany program artystyczny.

Dokładnie 69 lat temu, 17 września 1939 r. Polskę będącą już w stanie wojny z hitlerowską III Rzeszą podstępnie zaatakowała Armia Czerwona. Agresja zbrojna ZSRR na Polskę łamała wszystkie podpisane konwencje i umowy międzynarodowe, a w szczególności pochodzący z 1932 r. pakt o nieagresji. Rozpoczął się okres straszliwej wojny, a następnie wielu lat represji i prześladowań, podczas których Polska straciła wielu znamienitych obywateli.

Dzień Sybiraka to święto zadumy i refleksji nad losem tych, którzy doświadczyli deportacji i zesłania na dalekie, nieprzyjazne tereny Syberii, a także Kazachstanu i azjatyckiej części Rosji. Niewielu z nich powróciło do kraju, pozostali zostali pomordowani lub zmarli z głodu i wycieńczenia w tamtejszych łagrach.

Opracowanie: AM

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...