Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Modlitwa i zabawa pod papieskim ołtarzem

4 maja 2017 r.

 

Pół tysiąca osób modliło się dziś i bawiło pod Ołtarzem Papieskim w Starym Sączu, gdzie zainaugurowano małopolskie obchody I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W wydarzeniu wzięli udział starosta nowosądecki Marek Pławiak i wicestarosta Antoni Koszyk.

Na starosądeckich błoniach spotkali się uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej i stowarzyszeń zrzeszających osoby niepełnosprawne z subregionu sądeckiego. Mszę świętą odprawili dla nich ks. dr Marcin Kokoszka - dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu i ks. Stanisław Olesiak - duszpasterz niepełnosprawnych. Oprawę mszy także wsparli niepełnosprawni. Fragmenty Pisma Świętego w alfabecie braille'a przeczytał Andrzej Kmak.

- Apeluję, by zamiast niepełnosprawny używać określenia sprawny inaczej - mówił ks. Stanisław Olesiak. - Jeśli ktoś poważnie chory może ruszać palcem w bucie, to znak, że jeszcze żyje.

Starosta Marek Pławiak podkreślił, że powiat nowosądecki na wspieranie wszelkiego rodzaju działań na rzecz niepełnosprawnych wydaje najwięcej pieniędzy w skali całej Małopolski.

- Zarówno Zarząd jak i Rada Powiatu traktują te działania priorytetowo i podejścia do problemu z całą pewnością nie zmienią - zapewnił Marek Pławiak.

Obchodom I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną towarzyszyła konferencja poświęcona rodzinie, która jest wyjątkowym miejscem wsparcia osób sprawnych inaczej.

- Symboliczne jest też miejsce tego spotkania integracyjnego - uważa Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON w Krakowie. - To tutaj w czerwcu 1999 roku kanonizował świętą Kingę Jan Paweł II, któremu sprawy niepełnosprawnych były szczególnie bliskie.

W dziesiejszym spotkaniu, od którego rozpoczęły się obchody I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Małopolsce, uczestniczyli także senator Stanisław Kogut oraz powiatowi radni Barbara Szarota i Wiktor Durlak.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...