Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Naturalny sprzymierzeniec

24 stycznia 2009 r.

„Środowisko naturalne - atut czy przeszkoda w rozwoju Sądecczyzny" w Brzeznej debatowano o środowisku naturalnym Sądecczyzny...

Blisko dwieście pięćdziesiąt osób przyjechało do podsądeckiej Brzeznej, by debatować o środowisku naturalnym Sądecczyzny. Konferencję pn. „Środowisko naturalne - atut czy przeszkoda w rozwoju Sądecczyzny" zorganizowała Fundacja Sądecka wspólnie z Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu, Nadleśnictwem w Stary Sącz oraz gminą Podegrodzie i Gimnazjum im.św. Jadwigi Królowej Polski w Brzeznej.

Obrady rozpoczęli hejnaliści z Zespołu Szkół Zawodowych i Technikum Leśnego w Starym Sączu.

W zamyśle organizatorów rzeczowa dyskusja miała służyć nie tylko zdiagnozowaniu sytuacji w zakresie ochrony środowiska na Sądecczyźnie. Eksperci starali się odpowiedzieć na pytania: co należy i co jest możliwe do zrobienia, aby nie zniszczyć tego co jesteśmy zobowiązani chronić.

- Przyroda to wielkie bogactwo Sądecczyzny. O awansie cywilizacyjnym Sądeczan, w większym stopniu niż liczba samochodów, będzie stanowić poziom skanalizowania wiosek i gmin, dostępność do smacznej i taniej wody, oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci czy przyjazne dla środowiska źródła energii - uzasadniał prezes Fundacji Sądeckiej Zygmunt Berdychowski.

Na przykładzie Popradzkiego Parku Krajobrazowego Piotr Garwol scharakteryzował zmiany zachodzące w środowisku na przestrzeni lat. O ochronie naturalnych zasobów mówiła Aleksandra Malarz, dyrektor departamentu Programu Operacyjnego - Infrastruktura i Środowisko w Ministerstwie Środowiska.

Mariusz Skwara z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wskazywał na możliwości minimalizowania kosztów wykorzystania środowiska.

Obszernym zagadnieniem rozpatrywanym podczas konferencji był bogactwo lasów i wody na Sądecczyźnie. O gospodarce leśnej oraz przygotowaniu wykwalifikowanych kadr rozprawiali m.in. Stanisław Sennik, dyrektor Dyrekcji Okręgowej Lasów Państwowych w Krakowie oraz Grzegorz Skalski zastępca dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych i Technikum Leśnego w Starym Sączu, a także Tadeusz Wieczorek długoletni dyrektor Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Zagadnienia związane z prowadzeniem infrastruktury w zakresie gospodarki wodno-ściekowej oraz możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych przybliżyli Stanisław Lisak z NOT oraz Jan Puchała starosta limanowski.

Podczas dyskusji o ochronie środowisku nie sposób nie wspomnieć, że wszelkie inwestycje w tej dziedzinie są niezwykle kosztowne i samorządy często nie mogą udźwignąć tych wydatków. O źródłach finansowania przedsięwzięć środowiskowych mówiła Małgorzata Skucha zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Uwarunkowania w Małopolsce przedstawił wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda .

Możliwości wsparcia finansowego inwestorów przedstawili również wicemarszałek Wojciech Kozak, Krzysztof Bolek prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Aleksandra Malarz i Piotr Ociepka.

Podczas kilkugodzinnej dyskusji wielokrotnie podkreślano, że naturalne zasoby nie są przeszkodą w rozwoju, a środowisko może być tylko sprzymierzeńcem, nie wrogiem.

- Pod tym względem Sądecczyzna jest regionem szczególnym - mówił Jan Golonka starosta nowosądecki. - Jednak od nas tylko zależy czy będziemy umieli to wykorzystać, z pożytkiem dla siebie nie zapominając o spuściźnie dla naszych następców. Inwestycje środowiskowe są działaniami, które powinny zawierać szersze spojrzenie i daleko wybiegać w przyszłość. Członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego z wielką starannością podejmują decyzje w sprawach wykorzystanie zasobów przyrodniczych regionu w kontekście rozwoju gospodarczego. Chodzi o to, by inwestować i rozwijać przedsiębiorczość przy jak najmniejszych kosztach środowiska. - dodał starosta.

- Sądzę, że konferencja ta, zorganizowana z inicjatywy Zygmunta Berdychowskiego, zapoczątkowała rzeczową dyskusję i w przyszłości przyniesie sporo korzyści Sądecczyźnie - mówił Witold Kozłowski sekretarz Powiatu Nowosądeckiego, przygotowujący debatę od strony organizacyjnej. - Świadczy o tym duże zainteresowanie przybyłych gości oraz merytoryczny charakter dyskusji prowadzonej przez wysokiej klasy specjalistów i ekspertów.

Opracowanie:BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...