Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Nauka i tradycja

16 września 2009 r.

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynają się zajęcia w szkółkach ginących zawodów utworzonych i prowadzonych przez Powiat Nowosądecki...

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynają się zajęcia w szkółkach ginących zawodów utworzonych i prowadzonych przez Powiat Nowosądecki. Uzdolniona młodzież ma możliwość rozwijania zdolności artystycznych w dziedzinach, które w niektórych rejonach dawno odeszły do lamusa z powodu braku następców. To już ósmy rok działalności szkółek, prowadzonych przez wybitnych artystów i twórców ludowych.

W starostwie odbyło się spotkanie, na którym opiekunowie artystyczni pracujący z młodzieżą podpisali umowy na rok szkolny 2009/2010.

- To wielki sukces, że szkółki cieszą się tak dużym zainteresowaniem, wśród naszej młodzieży - mówił otwierając spotkanie Zbigniew Czepelak dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu nowosądeckiego starostwa. - Dzięki Państwu, młodzież ma możliwość rozwijania swoich uzdolnień i zainteresowań, stając się często młodszym oddechem naszych zespołów i kapel folklorystycznych.

Szkółki kształcą młodych adeptów w kierunkach artystycznych, często zapomnianych. Zajęcia (od trzech do sześciu godzin tygodniowo) odbywają się głównie w Gminnych Ośrodkach Kultury, ale także w szkołach podstawowych, remizach OSP, Domach Ludowych, a nawet plebaniach. Młodzież chętnie uczestniczy w bezpłatnych zajęciach prowadzonych na zasadzie mistrz-uczeń. Dzięki takiej formie, zdobywa wiedzę i umiejętności praktyczne, a mistrzowie mają możliwość przekazania tajników swojego warsztatu twórczego.

Łącznie powiat będzie wspierał działalność 32.szkółek, wśród których najliczniej reprezentowane są szkółki muzykowania ludowego (26), są także szkółki rzeźby, rysunku na szkle, haftu, tkactwa artystycznego, ceramiki, plastyczna i bibułkarstwa. W tym roku znalazł w tym przedsięwzięciu finansowego partnera. Fundacja EUROPA + w okresie od września do listopada pokryje koszty trzydziestu godzin zajęć, w dwunastu szkółkach muzykowania ludowego. Jest to efekt umowy partnerskiej podpisanej z Powiatem Nowosądeckim. Fundacja przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, realizuje projekt pod nazwą „Sądeckie Perły Kultury". Powiatowe szkółki ginących zawodów doskonale wpisują się w przesłanie projektu i jak możemy się przekonać na licznych przeglądach i festiwalach - kształcą obiecujące „perły" rodzimego folkloru.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...