Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

27 kwietnia 2018 r.

 

Starosta nowosądecki Marek Pławiak wziął wczoraj udział w otwarciu nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Podczas uroczystości odbył się wernisaż pierwszej wystawy czasowej w tej placówce pt. "Życie w błędnym kole. Twórczość Jacka i Rafała Malczewskich".

Nowa siedziba Muzeum Okręgowego mieści się w budynku przy ul. Jagiellońskiej 56. Obiekt powstał w 1912 r. jako filia Banku Austro-Węgierskiego, według planu krakowskiego architekta Teodora Hoffmanna. Był on także autorem projektów oddziałów tego banku w innych galicyjskich miastach, m.in. w Tarnowie, Stanisławowie, Tarnopolu, Przemyślu i Rzeszowie.

Budynek zainspirował muzealników do stworzenia ekspozycji nawiązujących do okresu, w którym został wzniesiony. Wystawa pokazuje więc życie Nowego Sącza od autonomii galicyjskiej poprzez lata Wielkiej Wojny, II Rzeczypospolitej po II Wojnę Światową. Część ekspozycji poświęcona jest sądeckiej architekturze z przełomu XIX i XX wieku oraz jej twórcom. W osobnej sali prezentowane są obrazy nowosądeckiego artysty Bolesława Barbackiego – wybitnego portrecisty, pedagoga, reżysera, scenografa i aktora teatralnego. Także patrioty zaangażowanego w działalność Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

Jak informuje dyrektor Muzeum Robert Ślusarek, wybór tematu pierwszej wystawy czasowej w gmachu głównym łączy się z historią tego miejsca. Do ok. 1910 r. stał tam parterowy dom należący do Antoniego Jany, dziadka żony Jacka Malczewskiego – Marii. Przylegał on do kamienicy, w której mieszkał artysta podczas swoich wizyt w Nowym Sączu. Dorastające dzieci Jacka – Julia i Rafał spędzali w tym mieście niemal każde wakacje.

- Wystawa jest okazją do przypomnienia związków rodziny Malczewskich z Nowym Sączem i sposobnością do zaprezentowania i porównania twórczości obu malarzy - podkreśla Robert Ślusarek.

- To wielki dzień w historii miasta - uważa Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. - Obchodzimy 80. rocznicę istnienia muzeum, które pierwotnie mieściło się w sądeckim zamku. Gdy wyleciał w powietrze w styczniu 1945 roku, tułało się po różnych miejscach. Dziś tułaczka się kończy i muzeum ma swoją siedzibę, swój dom.

- To wielka zmiana w historii placówki, dająca szansę na jej rozwój naukowo-badawczy i ekspozycyjny - podkreśla starosta Marek Pławiak. - Reprezentacyjny budynek, w którym mieści się obecnie muzeum jest także świetną wizytówką miasta i regionu. Gratuluję pracownikom muzem i wyrażam podziw dla ich pracy oraz dbałości o zachowanie dziedzictwa Polski i Sądecczyzny, a także wkład w popularyzację wiedzy o dziejach regionu.

Otwarcie nowej siedziby muzeum było okazją do podziękowania osobom, które przyczyniły się do zrealizowania tego zamierzenia. Robert Ślusarek został odznaczony medalem Gloria Artis przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złotym Krzyżem Małopolski. Rady wojewódzki Witold Kozłowki otrzymał pamiątkowy konterfekt w uznaniu za jego zaangażowanie w pozyskanie lokum dla muzeum.

Uroczystość uświetniły występy aktorów Teatru Witkacego w Zakopanem, Julii Doszny z akordeonowym akompaniamentem Mirosława Bogonia, Teresy Mirgi z kapelą Kałe Bała i Zespołu Pieśni i Tańca Lachy. W klimat z epoki wprowadziły gości modelki z Fundacji Nomina Rosae, kierowanej przez dr Marię Molendę.

Dodajmy, że adaptację budynku na nową siedzibę Muzeum zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz Unii Europejskiej. Wartość inwestycji to 4 mln zł.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...