Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Ogrody

Będąc w Muszynie, warto odwiedzić ogrody sensoryczne znajdujące się w dzielnicy Zapopradzie (nieopodal Sanatorium „Korona”). Ogrody są miejscem działającym na wszystkie ludzkie zmysły. Podzielono je na strefy: smakową, dotykową, zapachową, słuchową, wzrokową i dźwiękową. Są tam alejki spacerowe i ścieżki rowerowe, a oprócz tego strumień z kaskadami, altanki i urządzenia do ćwiczeń, platformy widokowe oraz 11,5 metrowa wieża z widokiem na Muszynę. Rośliny tworzące specjalne kompozycje oddziałują na wszystkie zmysły ludzkie: dotyk, słuch, wzrok, smak i dźwięk. Pachnąca lawenda, bez, mięta, szałwia, feeria barw kwiatów, soczysta zieleń trawy, szum wody, szelest liści, śpiew ptaków, smak jabłek, jeżyn i malin, wszystko to na wyciągnięcie ręki w ogrodach sensorycznych.

Magiczny Ogród ze stawami rekreacyjnymi w Muszynie zlokalizowany jest przy Al. Zdrojowej, za pijalnią wody mineralnej Antoni w dzielnicy Zapopradzie. Ogród ten do złudzenia przypomina greckie, czy też rzymskie ogrody z posągami i stelami. Na powierzchni ponad 27 tys. m2 usytuowanych jest 10 unikatowych figur z piaskowca przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Wśród nich interesującym postumentem jest rzeźba przedstawiająca jesień, która do złudzenia przypomina Dionizosa - boga wina, dobrej zabawy i atrakcji. Pośród licznych alejek spacerowych można spotkać górujące na piedestałach posągi: Adonisa - ukochanego Afrodyty będącego bóstwem umierania i odradzania się przyrody; Hebe – żony Herkulesa i zarazem bogini młodości; Talii – córki Zeusa i zarówno muzy komedii, Antiope - kochanki Zeusa, dziewczyny wyjątkowej urody, a także Kaneforę niosącą na głowie kosz pełen kwiatów i owoców podczas procesji. Bujna roślinność, szmer płynącego strumyka, kojące zmysły wonne kwiaty, a także stawy rekreacyjne potęgują chwilę relaksu i wyciszenia w tym magicznym miejscu. Szczególnie warto odwiedzić to niebywałe miejsce wieczorową porą. Barwne iluminacje świetlne, gejzery denne w stawach oraz muzyka świerszczy niczym liry satyrów stwarzają unikalny klimat z iście antycznej sztuki.

Muszyńskie Ogrody Biblijne są najnowszym (czwartym w Polsce) i największym tego typu ogrodem w całym kraju. Powierzchnia ogrodów (około 1,3 ha) została podzielona na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych. Muszyńskie Ogrody są także interesujące pod względem botanicznym, a także miejscem medytacji, modlitwy, dialogu oraz wypoczynku. Muszyńskie Ogrody Biblijne zaprojektowała dr hab. inż. Zofia Włodarczyk – pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zaś instalacje biblijne projektował prof. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Karol Badyna. Ogrody Biblijne zlokalizowane są przy Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie, ul. Kościelna 64. Wchodząc na ich teren należy zakryć ramiona i kolana. Alejki wyłożone są kamyczkami, odradzamy szpilki :-) Ogrody można zwiedzać bezpłatnie od wtorku do niedzieli (poniedziałek-nieczynne), w godzinach od 10:00-18:00. Obsługuje je Centrum Informacji Turystycznej, w którym można również nabyć pamiątki związane z Muszyną i Ogrodami Biblijnymi. Zwiedzanie z przewodnikiem organizowane jest o pełnych godzinach. Ostatnie wejście o godzinie 17:00.