Oświadczenie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego w sprawie Warsztatów Terapii Zajęciowej znajdujących się zabytkowym dworku w Lipnicy Wielkiej

6 maja 2014 r.

Treść pisma:

„Ze zdziwieniem i niedowierzaniem przeczytaliśmy informację wójta gminy Korzenna Leszka Skowrona zamieszczoną w dwumiesięczniku „Echo Korzennej” (styczeń – luty 2014 r.) dotyczącą rzekomego opóźniania przez Powiat Nowosądecki załatwienia wniosku wójta o poszerzenie celu darowizny budynku w Lipnicy Wielkiej, w którym mieszczą się m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej finansowane przez Powiat Nowosądecki. Zarzuty te są nieuzasadnione i niezgodne z prawdą, podobnie jak zarzuty kierowane pod adresem starosty nowosądeckiego wypowiadane podczas sesji Rady Gminy Korzenna.

To wójt gminy Korzenna podał we wniosku o poszerzenie celu darowizny budynku z dnia 8 lipca 2013 r., niezgodne z prawdą informacje dotyczące rzeczywistego wykorzystania zabytkowego dworku w Lipnicy Wielkiej, pomijając fakt, że funkcjonują tam Warsztaty Terapii Zajęciowej zajmujące 255 m kw. powierzchni użytkowej. Nie jest to przypadkowa pomyłka, ponieważ w kolejnym piśmie z dnia 10 października 2013 r. kierowanym przez wójta do Marszałka Województwa również nie ma wzmianki na temat funkcjonowania WTZ w przedmiotowym budynku.

W tej sytuacji Zarząd Powiatu Nowosądeckiego pismem z dnia 16 grudnia 2013 r. poinformował Marszałka Województwa o funkcjonowaniu w tym budynku WTZ oraz zwrócił się z prośbą o poszerzenie celu darowizny o działalność z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, która odbywa się w WTZ. Działania Zarządu Powiatu mają na celu ochronę interesów osób szczególnie pokrzywdzonych przez los – brak interwencji w tak ważnej sprawie byłby jednoznaczny z zaniechaniem obowiązków.

Nie ma również jakiejkolwiek zależności przyczynowo-skutkowej pomiędzy pismem Zarządu Powiatu do Marszałka, a faktem nie otrzymania przez gminę dofinansowania na remont zabytkowego dworku w Lipnicy Wielkiej. Brak dotacji na remont budynku jest wynikiem oceny wniosków o dofinansowanie tej inwestycji, a nie pisma Zarządu Powiatu wysłanego do Marszałka. Wniosek złożony przez Pana wójta do Marszałka został przez samego wójta wycofany 6 sierpnia 2013 r., a wniosek skierowany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskał punktację lokującą go na 1445 miejscu. Dotacje otrzymało około 460 najwyżej punktowanych wniosków.

Zarząd Powiatu Nowosądeckiego zwracał się do Pana wójta o doprecyzowanie w pismach celu darowizny tak, aby obejmował również funkcjonowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej – jednak bez efektów. To właśnie brak reakcji ze strony Pana wójta na pisma Starosty Nowosądeckiego i Sejmiku Województwa Małopolskiego sprawia, że ten ostatni nie może podjąć decyzji. Opóźnienie nie wynika więc z przyczyn leżących po stronie Starosty Nowosądeckiego, lecz po stronie wójta Leszka Skowrona.

Zarząd Powiatu Nowosądeckiego na żadnym etapie nie był i nie jest w najmniejszym stopniu przeciwny poszerzeniu celu darowizny. Nie może natomiast pozwolić, aby na skutek podania przez Pana wójta nieprawdziwej informacji, ponad 30 osób niepełnosprawnych zostało pozbawionych pomocy. Władze Sejmiku Województwa Małopolskiego wstrzymując podjęcie decyzji popierają tym samym stanowisko Powiatu Nowosądeckiego.

Zarząd Powiatu Nowosądeckiego jest zainteresowany jak najszybszym przeprowadzeniem remontu dachu i elewacji w zabytkowym dworku w Lipnicy Wielkiej. W 2005 r. został przez nas sfinansowany remont wewnętrznej części budynku, w której funkcjonują Warsztaty - nie chcemy, aby to, co już zostało zrobione, uległo zniszczeniu na skutek przeciekającego dachu. Przypominamy, że kwestia remontu dachu i elewacji była przedmiotem ustaleń pomiędzy Zarządem Powiatu a poprzednim wójtem gminy Korzenna. Od tej pory upłynęło już jednak ponad osiem lat i nie widać postępu robót.

Zarząd Powiatu Nowosądeckiego oferuje Panu wójtowi Leszkowi Skowronowi wszelką pomoc formalno-prawną przy przygotowaniu dokumentacji remontu zabytkowego dworku w Lipnicy Wielkiej”.