Pismo Zarządu Powiatu Nowosądeckiego w sprawie kontraktowania świadczeń stomatologicznych

15 maja 2014 r.

Treść pisma:

Szanowna Pani
Dr hab. Irena Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich

Zarząd Powiatu Nowosądeckiego zwraca się z prośbą o zainteresowanie się Rzecznika problemem dostępności mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego do podstawowej opieki stomatologicznej.

Dane dotyczące przyznanych kontraktów na I połowę roku 2014 jednoznacznie wskazują znacznie niższe finansowanie świadczeń w rodzaju „leczenie stomatologiczne” na terenie Powiatu Nowosądeckiego, np. w stosunku do miasta na prawach powiatu - Nowego Sącza, gdzie przy o połowie niższej liczbie mieszkańców (l. mieszkańców - 83 947) nakłady finansowe sięgają kwoty 63,29 zł/1 mieszkańca, a na terenie Powiatu Nowosądeckiego
- 18,57 zł/1 mieszkańca (l. mieszkańców – 210 791). Widoczna jest zatem ogromna dysproporcja w podziale środków. Niewątpliwie jest to niczym nieuzasadnione ograniczenie dostępności ludności wiejskiej do świadczeń stomatologicznych. Tak słabe kontraktowanie świadczeń na obszarach gmin wiejskich w Powiecie Nowosądeckim znacznie ogranicza dostęp do bezpłatnej opieki stomatologicznej, co w konsekwencji przedkłada się na stan zdrowia mieszkańców naszego terenu. Dodatkowo, z uwagi na pogłębiające się zubożenie naszego Powiatu na terenie górskim, większość osób nie stać na prywatne leczenie, więc nie otrzymuje pomocy stomatologicznej. Takie dysproporcje, jakie stosuje Narodowy Fundusz Zdrowia są odbierane przez społeczność, jako dyskryminacja społeczności wiejskiej.

W przedmiotowej sprawie interweniowaliśmy już niejednokrotnie w Narodowym Funduszu Zdrowia z siedzibą w Warszawie oraz jego Oddziale w Krakowie, co niestety nie przeniosło pozytywnych rezultatów. W załączeniu kserokopie pism.

Biorąc pod uwagę zapewnienie mieszkańcom Sądecczyzny równego dostępu do świadczeń medycznych w zakresie leczenia stomatologicznego uprzejmie proszę Panią Rzecznik
o zainteresowanie się tematem i wsparcie naszych działań zmierzających do równego traktowania pacjentów - mieszkańców miast i wsi, w zakresie podstawowej opieki stomatologicznej.