Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia

12 marca 2010 r.

Odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudniania dla Powiatu Nowosądeckiego. Głównym tematem było podsumowanie zadań realizowanych przez powiatowy pośredniak w 2009 r...

Odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudniania dla Powiatu Nowosądeckiego.

Głównym tematem było podsumowanie zadań realizowanych przez powiatowy pośredniak w 2009 r. Dużo uwagi poświęcono także obecnej sytuacji na lokalnym rynku pracy.

- Rok 2009 nie kontynuował już dobrego trendu na rynku pracy jaki obserwowaliśmy w latach poprzednich, głównie w 2008 roku, który zapisał się jako rekordowo dobry. Niestety rok 2010 również rozpoczął się wzrostem bezrobocia. Widać, że bezrobotnych przybywa i tak będzie przez parę pierwszych miesięcy. Później mamy nadzieję, że jak co roku na wiosnę w pełni ruszą prace sezonowe i część osób znajdzie pracę. W styczniu 2010 roku stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 18,8%. Jak widać sytuacja na współczesnym rynku pracy zmienia się bardzo szybko, a zmiany nie zawsze idą w pożądanym kierunku - mówił Bogdan Gołyźniak dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego.

Dla porównania - stopa bezrobocia na koniec stycznia 2010 r. w powiecie nowosądeckim wynosiła 18,8 % do 11,2% na terenie miasta Nowego Sącza, 10,5 % w województwie małopolskim, a średnia w kraju to 12,7% bezrobotnych.

Ogółem w 2009 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego zarejestrowały się 15 634 osoby. Pierwszy raz od wielu lat zanotowano większą liczbę zarejestrowanych mężczyzn (8 369) niż kobiet (7 265). Największą grupę bezrobotnych tworzą ludzie młodzi w przedziale wieku od 24-34. lat. Ze statystyk wynika, że niestety przybywa bezrobotnych z wyższym wykształceniem. W 2009 roku 70,3 % kobiet i 8,4 % mężczyzn po studiach szukało pracy, a najliczniejszą grupę wśród zarejestrowanych bezrobotnych tworzyły osoby z wykształceniem zawodowym, 40 % kobiet i 35,4 % mężczyzn. Spada natomiast liczba osób długotrwale bezrobotnych. Najliczniejszymi zawodami wśród zarejestrowanych bezrobotnych są: sprzedawca, technik ekonomista, kucharz oraz robotnik budowlany.

Liczba wyrejestrowanych wyniosła 13 120 osób, z czego 5 741 osób znalazło zatrudnienie, a duża część osób została skierowana na staże lub wzięła udział w szkoleniach.

Co ciekawe, aż 30,3 procenta wyrejestrowanych to osoby, które nie potwierdziły gotowości do pracy (3 974). Znalazły się również osoby (487), które dobrowolnie zrezygnowały ze statusu bezrobotnego, a dalszych 313. odmówiło przyjęcia propozycji pracy lub uczestnictwa w aktywnych programach rynku pracy.

W 2009 roku pracodawcy zgłosili ogółem 4 054 wolne miejsca pracy, w zawodach sprzedawca, robotników gospodarczych, kucharzy, a także pracowników biurowych oraz pracowników administracyjnych przyjmowanych na staże.

Uczestnicy posiedzenia zapoznali się również z planem zadań z zakresu usług rynku pracy, podziału środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań z zakresu promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, a także na realizację innych zadań fakultatywnych w 2010 r.

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...