Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Przetwórcy owoców i warzyw w Starostwie

6 marca 2009 r.

W nowosądeckim starostwie odbyła się konferencja, na której rozmawiano o aktualnych problemach branży producentów oraz przetwórców owoców i warzyw...

W nowosądeckim starostwie odbyła się konferencja, na której rozmawiano o aktualnych problemach branży producentów oraz przetwórców owoców i warzyw.

W debacie uczestniczyli sadownicy, przedstawiciele przemysłu przetwórczego z całej Sądecczyzny, a także naukowcy, specjaliści w dziedzinie zarządzania w rolnictwie i innowacyjnych technologii. Gospodarzem spotkania był starosta nowosądecki Jan Golonka.

W trakcie dyskusji omówiono aktualną sytuację na rynku przetwórstwa owocowo- warzywnego w Polsce na tle kryzysu gospodarczego i postępującej globalizacji światowych rynków zbytu. Dużym problemem jest silne rozdrobnienie w rolnictwie szczególnie na terenach górskich. W konsekwencji trudno jest planować wieloletnie strategie współpracy i konkurować na rynku europejskim. Zwłaszcza w obliczu rosnącej ilości dostaw z krajów pozaeuropejskich - zwłaszcza z Chin. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano konieczność większej konsolidacji branży, gdyż to w grupie leży siła. Ważne jest informowanie sadowników i producentów o mechanizmach światowego rynku, w sytuacji rosnącej nadprodukcji niektórych rodzajów owoców.

- Tempo zmian we współczesnym świecie jest o wiele większe niż kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu - podkreślał wybitny znawca sadownictwa prof. Eberhard Makosz- Powinniśmy postawić na innowacyjność, poszukiwać nowych rozwiązań, obserwować tendencje na rynku europejskim i światowym. Musimy także postawić na promocję naszych regionalnych produktów.

Profesor zwrócił szczególną uwagę na problem nadprodukcji niektórych gatunków owoców np. wiśni i porzeczki. W ubiegłym roku kilkadziesiąt tysięcy ton tych owoców nie zostało zebranych z powodu zbyt niskiej ceny skupu i przewyższających ją kosztów zbioru. Gatunkami przyszłościowymi, na które sadownicy powinni zwrócić uwagę to w chwili obecnej dobrej jakości maliny, truskawki deserowe oraz gruszki i aronia.

Według prof. Makosza - Aby być konkurencyjnym na rynku europejskim i światowym musi powstać silna, skonsolidowana, posiadająca spójny program działania, grupa producencka. Jest to tendencja, którą już od lat można obserwować na zagranicznych rynkach. W Polsce - kontynuował profesor - niestety w dalszym ciągu występuje ogromne rozdrobnienie. Producenci jaki i przetwórcy powinni zdać sobie sprawę z tego, że w pojedynkę nie mają szans.

Na temat problemów i wyzwań jakie stoją przed sądeckimi sadownikami mówił radny powiatu nowosądeckiego Jan Gomółka przewodniczący ZSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność".

Na zakończenie konferencji Krzysztof Maurer, znany producent przecierowych soków owocowych nie zawierających konserwantów i cukru, przedstawił swoją propozycję na zagospodarowanie całości produkcji w prezentacji „Co zrobić z jabłkami gorszej jakości w dobie kryzysu?".

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...