Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Słowackie atuty

10 marca 2009 r.

Już drugi raz na dużej konferencji poświęconej rozwojowi turystyki opartej na czystym środowisku spotkali się samorządowcy, przedstawiciele branży turystycznej, organizacji pozarządowych i naukowcy. Tym razem rozmawiano w słowackich Lubowniańskich Kupelach...

Już drugi raz na dużej konferencji poświęconej rozwojowi turystyki opartej na czystym środowisku spotkali się samorządowcy, przedstawiciele branży turystycznej, organizacji pozarządowych i naukowcy. Tym razem rozmawiano w słowackich Lubowniańskich Kupelach.

Podczas konferencji w panelach tematycznych wypowiadali się naukowcy i praktycy z branży turystycznej oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów. Mówiono o doświadczeniach sądeckich i słowackich w budowaniu oferty wypoczynkowej oraz wykorzystywaniu w niej walorów przyrodniczo-ekologicznych.

Słowacki partner powiatu nowosądeckiego zaprezentował to, co ma najcenniejszego w ofercie turystycznej związanej z naturą. Była więc wizyta na ścieżce leśnej w okolicach zamku w Starej Lubovli, prezentacja produkcji wyrobów zielarskich i sposobów ich dystrybucji w regionie oraz wykorzystania zasobów wód mineralnych w rozwoju gospodarki regionu.

W części teoretycznej konferencji zaprezentowano zasoby przyrodnicze północnej Słowacji, omówiono zarządzanie ceną w hotelarstwie oraz perspektywy rozwoju polsko-słowackiej turystyki transgranicznej. Całość zakończyła dyskusja, w której szczególnie mocno zaakcentowano konieczność podejmowania zdecydowanych działań służących zachowaniu dziedzictwa przyrodniczego w regionie i likwidacją zagrożeń związanych z niekontrolowanym rozwojem oferty turystycznej mocno ingerującej w środowisko.

-W projekcie, który realizujemy, chcemy połączyć wysiłki samorządów regionu, stowarzyszeń, branży turystycznej, szkół wyższych i instytucji zajmujących się ochroną przyrody. Tak zintegrowane działania mają doprowadzić do wytworzenia sposobu konstruowania oferty turystycznej opartej na czystej naturze, jaką może szczycić się powiat nowosądecki i okres Stara Lubovla na Słowacji. Będą też podstawą do przyszłej strategii promocji regionu, bo takiego narzędzia brakuje samorządom i branży. Wiemy, że nasz region ma doskonałe warunki przyrodnicze do rozwijania „turystyki ekologicznej". Musimy jeszcze dopracować formy jej promowania i wykorzystywania w biznesie, pamiętając przy tym o zasadzie zrównoważonego rozwoju i dbałości o minimalizowanie szkodliwego wpływu ludzkiej działalności na przyrodę.-mówi Józef Broński członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego odpowiedzialny za zadania z zakresu turystyki.

Konferencje są jednym z elementów projektu „Turystyka ekologiczna szansą rozwoju Sądecczyzny" realizowanego przez Powiat Nowosądecki wraz z partnerami z zagranicy. Program finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego przebiega dwiema drogami. Pierwsza to cykl ośmiu konferencji w Polsce, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, we Włoszech i w Niemczech (regiony partnerskie powiatu nowosądeckiego), a druga to działania promocyjne. Nad realizacją cyklu konferencji bezpośrednio czuwa Komitet Naukowy pracujący pod przewodnictwem prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza, który ma pieczę nad naukową wartością każdej konferencji, doborem tematów, opracowaniem wykładów i planowanymi wydawnictwami pokonferencyjnymi. W skład Komitetu Naukowego wchodzą przedstawiciele trzech sądeckich uczelni wyższych: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Wyższej Szkoły Biznesu-NLU oraz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

- Promować region można w różnych formach o przy użyciu wielu instrumentów jednakże spotkania konferencyjne mają jedna zasadniczą zaletę - mówi prof.dr hab. Tadeusz Kudłacz. - Konferencje służą wymianie doświadczeń oraz pozwalają na nawiązanie kontaktów narodowych, branżowych i naukowych. Komitet Naukowy tworzą: prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz, dr Józef Wojnarowski, dr Dariusz Woźniak, dr Marek Reichel oraz dr hab. inż. Witold Niemiec i przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Promocja regionu planowana w projekcie skierowana jest do szerokiej grupy odbiorców w całej Polsce i poza jej granicami. Program przyczyni się do rozwoju wykwalifikowanej turystyki i promocji ekologicznego wizerunku regionu.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...