Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Studenci z siwizną na skroniach

11 czerwca 2008 r.

W Małopolskim Centrum Kultury „Sokół" odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku...

W Małopolskim Centrum Kultury „Sokół" odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Uroczyste wręczenie dyplomów poprzedziły wykład dr n.med M.A.Niemca na temat „Zespół metaboliczny - problem XXI wieku" oraz wystąpienie prof.dr hab. Tadeusza Aleksandra przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej Uniwersytetu. Pan profesor mówił o znaczeniu edukacji całożyciowej, od narodzin do śmierci.

Za szczególne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, wspieranie Sądeczan wiedzą i doświadczeniem naukowym oraz ogromne zaangażowanie w działalność Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego, Jan Golonka Starosta Nowosądecki przyznał Tadeuszowi Aleksandrowi odznaczenie ustanowione przez Powiat Nowosądecki - Srebrne Jabłko Sądeckie.

Dyplomy ukończenia uniwersytetu w roku akademickim 2007/2008 odebrało dwustu pięćdziesięciu słuchaczy, którzy na zakończenie uroczystości stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

Zapoczątkowana w 1972 r. we francuskiej Tuluzie idea przeciwdziałania izolacji i odrzucenia ludzi starszych poprzez włączenie ich do aktywnego życia w społeczeństwie, zaowocowała powstaniem pierwszego uniwersytetu dla ludzi obserwujących świat z bujanego fotela. Placówkę nazwano Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Francuski model Uniwersytetu Trzeciego Wieku - funkcjonuje podobnie jak uniwersytet dla młodych.

Już w 1975 r. dzięki inicjatywie Haliny Szwarc powstaje w Warszawie pierwszy Uniwersytet w Polsce. Obecnie działa 110 placówek dwóch typów. Jeden, reprezentowany jest przez placówki stanowiące integralną część wyższej uczelni, kierowany najczęściej przez pełnomocnika rektora danej uczelni. Drugi typ stanowią uniwersytety luźno związane z wyższą uczelnią, powołane najczęściej przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową oraz kulturalno-rekreacyjną.

Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał na wyraźne zapotrzebowanie społeczne. Inicjatywa mieszkańców Sądecczyzny przedstawiona władzom samorządowym zyskała od razu pełne ich poparcie, stając się wspólną inicjatywą Sądeczan, władz lokalnych - Prezydenta Miasta Nowego Sącza i Starosty Nowosądeckiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego a także Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej, zrzeszającego wielu znanych naukowców, polityków, przedstawicieli życia kulturalnego, pochodzących z Sądecczyzny.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu oraz Wyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu, akceptując w pełni tę inicjatywę, objęły ją swoim patronatem, a rektorzy i wybitni naukowcy tych uczelni tworzą Radę Programowo-Naukową Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu, gwarantując wysoki poziom programu edukacyjnego, który realizowany będzie pod ich opieką naukową.

Na czele Zarządu sądeckiego UTW stoi Wiesława Borczyk, wiceprezesem jest Zbigniew Piekarski, a członkami: Barbara Szczepanek, Elżbieta Pachoń, Adam Szczepanik, Małgorzata Bajorek oraz Ewa Pasadyn. Sekretarzem jest Elżbieta Pyszczak a skarbnikiem Bogumiła Oleksy.

Uniwersytet ma charakter otwarty, słuchaczami mogą być osoby mające wykształcenie co najmniej średnie, będące w wieku przedemerytalnym jak również emeryci, renciści oraz osoby bezrobotne w starszym wieku, mieszkańcy miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego.

Zgłoszenia do Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywają się od 10 czerwca do 11 lipca 2008 w godzinach od 9.00-14.00 w sekretariacie Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ( Powiatowe Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych) w Nowym Sączu przy ulicy Jagiellońskiej 18.

Rok akademicki trwa od października do maja. Studentem SUTW można być przez wiele lat, w październiku każdego roku odbywają się zapisy na nowy rok akademicki (300 miejsc - decyduje kolejność zgłoszeń), uczestnictwo w wykładach jest bezpłatne.

Zapisy odbędą się do trzech sekcji:

  • Sekcji medycznej i profilaktyki zdrowia,
  • Sekcji kulturoznawstwa
  • Sekcji społeczno - geograficznej.

Przy zapisach należy wypełnić deklarację członka Stowarzyszenia oraz ankietę słuchacza (dostępne na miejscu w sekretariacie) oraz wpłacić składkę członkowską w wysokości 60 zł za cały rok kalendarzowy. Nie trzeba przynosić zaświadczeń o ukończeniu szkół.

Więcej informacji na stroniehttp://www.sutw.pl/

Opracowanie: MP BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...