Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Światowej sławy chirurg „Ambasadorem Sądecczyzny”

15 lutego 2010 r.

Sądeczanin, prof. dr. hab. nauk medycznych Tadeusz Popiela podczas dorocznego spotkania Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej otrzymał tytuł„Ambasadora Sądecczyzny"...

Sądeczanin, prof. dr. hab. nauk medycznych Tadeusz Popiela, światowej sławy chirurg, podczas dorocznego spotkania Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej, które odbyło się w nowosądeckim Ratuszu, otrzymał tytuł„Ambasadora Sądecczyzny".

Zaszczytny tytuł wręczył profesorowi inny znany Sądeczanin, przewodniczący Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej, były marszałek sejmu i premier RP Józef Oleksy.

- Profesor Tadeusz Popiela to wybitna osobowość świata nauki, a jego nazwisko jako prekursora badań i programu walki z rakiem żołądka, którego koordynatorem był przez trzydzieści lat, znane jest w klinikach w całej Polsce i na świecie - mówił Józef Oleksy wręczając profesorowi grawerton.

Podczas wręczania towarzyszył mu pełniący honory gospodarza spotkania prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

W imieniu starosty nowosądeckiego Jana Golonki gratulacje na ręce profesora Popieli złożył Jerzy Górka, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego.

Wzruszony laureat dziękując za wyróżnienia podkreślił, iż pomimo, że w związku z pracą naukową od wielu lat przebywa poza Sądecczyzną, to nigdy nie zapomniał o swoim rodowodzie. Profesor przypomniał także po krótce najważniejsze osiągnięcia swojej blisko 60. letniej kariery zawodowej.

- Kiedy rozpoczynaliśmy ogólnopolski program walki z rakiem żołądka, przeżywalność chorych wynosiła zaledwie parę procent, gdy kończyliśmy - wyleczenia całkowite stanowiły już 24 procent populacji, a około 65 procent pacjentów przeżywało ponad 10 lat - wspominał profesor Tadeusz Popiela.

Wokalnie wieczór uświetniła starosądeczanka, aktorka i piosenkarka Katarzyna Zielińska. Jako pierwszy wykonała utwór „Wróć do Sącza, wróć nad Dunajec...", nostalgicznie brzmiący, zwłaszcza dla wszystkich Sądeczan, którzy wyemigrowali z rodzinnych stron.

Przyznane po raz pierwszy wyróżnienie „Ambasadora Sądecczyzny" to kolejna inicjatywa wybitnych sądeczan zrzeszonych w Klubie Przyjaciół Ziemi Sądeckiej. Polityków, ludzi nauki, kultury i biznesu rozsianych po całym świecie. W sumie do Klubu należy już około 200. osób.

Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej od kilku lat przyznaje stypendia dla najzdolniejszych maturzystów z sądeckich szkół. Inicjuje także przedsięwzięcia kulturalne oraz naukowe adresowane do różnych grup odbiorców. Chociażby Forum Młodych w Nowym Sączu, integralną część Forum Ekonomicznego Polska-Wschód odbywającego się w Krynicy-Zdroju. Ważną rolę odegrał przy tworzeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także uhonorowaniu sądeczan - żołnierzy ZWZ, którzy uwolnili w lipcu 1940 r. uwięzionego w Nowym Sączu przez hitlerowców, emisariusza Rządu Polskiego Jana Karskiego. Pamiątkową tablicę odsłonięto w nowosądeckim szpitalu.

Klub powstał w połowie lat 50.ubiegłego stulecia. Na pewien czas zawiesił swoją działalność, na nowo został reaktywowany w 2004 r. Najważniejszymi wydarzeniami są doroczne Zjazdy członków Klubu Sądeczan: w Nowym Sączu, Krynicy, Rytrze, Krakowie i Warszawie. Stowarzyszenie ma także oddziały w Chicago i Detroit.

Wykorzystano:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Klub_Przyjaci%C3%B3%C5%82_Ziemi_S%C4%85deckiej

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...