Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Powiat Nowosądecki na I miejscu!

9 marca 2017 r.

W dzisiejszym wydaniu Dziennika „Gazeta Prawna” opublikowano po raz trzeci Ranking zdrowia Polski. Powiat Nowosądecki zdobył w nim I miejsce!

- Jestem bardzo zadowolony, że Powiat Nowosądecki zajął I miejsce w Polsce! To ogromny sukces! – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Zarząd Powiatu wspiera finansowo szpital powiatowy w Krynicy-Zdroju, a także dba o rozwój lecznicy. Trzeba pamiętać, że szpital znajduje się w regionie turystycznym, więc w okresie zimy i lata znacznie wzrasta liczba pacjentów.

Kryteria, które zastosowano w rankingu były bardzo szczegółowe. Specjaliści oceniali i przyznawali punkty m.in. za zaplecze medyczne – potencjał zdrowotny (ilość lekarzy i pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców, wyposażenie placówek medycznych, ilość programów profilaktycznych realizowanych przez samorząd oraz wynik finansowy). Drugą kategorią była ocena zdrowia mieszkańców danego powiatu - analizowano demografię, umieralność noworodków na tysiąc mieszkańców, odsetek zgonów na choroby układu krążenia, raka i układu oddechowego. Trzecia kategoria to dostępność do badań. W tym przypadku punktowano: długość oczekiwania na badania tomografem, USG brzucha czy EKG oraz oczekiwanie na wizytę u pediatry, kardiologa i innych specjalistów. Ważny był tez poziom opieki nad osobami starszymi.

- Pierwsze miejsce w rankingu bardzo cieszy, ale to również duże wyzwanie na przyszłość. Dziękuję całemu personelowi medycznemu za dotychczasową pracę. Słyszymy bardzo pochlebne opinie na temat funkcjonowania tej placówki, również od pacjentów z różnych stron Polski – dodaje starosta Marek Pławiak. – Gratuluję sukcesu pracownikom i dyrekcji krynickiej placówki.

Starosta podkreśla, że szpital, jak wiele podobnych placówek, ma problemy finansowe i nikt tego nie ukrywa.

- Staramy się jednak jako Zarząd i Rada Powiatu wspierać placówkę finansowo – mówi starosta Marek Pławiak. - Przypomnę, że trwa obecnie budowa nowego skrzydła szpitala, która w sumie będzie kosztować ponad 20 milionów złotych, w tym samo wyposażenie w sprzęt medyczny to siedem milionów. W nowym budynku znajdą się: oddział pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, blok operacyjny i Centralna Sterylizatornia.

- Ważne jest, aby nasz szpital świadczył usługi medyczne na jak najwyższym poziomie - mówi wicestarosta Antoni Koszyk. – Dbamy o to, aby profesjonalna kadra cały czas doskonaliła swoje umiejętności i miała do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Obecnie w Szpitalu Powiatowym w Krynicy-Zdroju funkcjonują: Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Pediatrii i Noworodków oraz Blok Operacyjny.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...