Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

W tym muzeum jest suknia ślubna z płótna spadochronu

23 listopada 2017 r.

Dzisiaj w Szkole Podstawowej w Piątkowej zostało otwarte Muzeum Regionalne ze stałą ekspozycją „Z domu naszych pradziadów”. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka, który zawsze podkreśla, że trzeba pamiętać i kultywować naszą historię, tradycję i kulturę regionalną.

Pomysłodawczynią utworzenia szkolnego Muzeum była nauczycielka SP w Piątkowej Anna Potyrała. Wiele eksponatów, które teraz można oglądać w placówce pochodzi ze zbiorów nieżyjącej już nauczycielki historii Beaty Łęczyckiej.

- Jej marzeniem było znalezienie godnego miejsca dla tych wszystkich sprzętów i zrobienie stałej wystawy – mówi Anna Potyrała. – Dziś zrealizowaliśmy to marzenie. Trudno oszacować wartość zbiorów. Każdy z eksponatów ma wielki ładunek emocjonalny i wartość sentymentalną. Pochodzą z domów naszych uczniów i pamiętają czasy ich dziadków i pradziadków. Z każdym z nich wiąże się rodzinna historia. Jedną z pamiątek jest na przykład suknia ślubna, mająca obecnie 70 lat. Została uszyta tuż po drugiej wojnie światowej z płótna jedwabnego pochodzącego ze spadochronu - takie były czasy. Ale takich „skarbów” jest więcej.

Starosta Marek Pławiak pogratulował m.in. Annie Potyrale pomysłu utworzenia Muzeum Regionalnego.

- W imieniu władz Powiatu Nowosądeckiego dziękuję za wielki wkład pracy włożony w utworzenie Muzeum „Z domu naszych pradziadków” przy Szkole Podstawowej imienia Franciszka Pawłowskiego w Piątkowej. To niezwykle cenna inicjatywa, pozwalająca młodzieży poznawać przeszłość swojej miejscowości i regionu, ukazująca sposób życia minionych pokoleń – mówił starosta. - Gratuluję Pani wspaniałej inicjatywy i życzę dalszego zapału w powiększaniu muzealnych zbiorów, energii w kolejnych inicjatywach służących lokalnej społeczności, powodzenia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Jestem dumny, że Sądecczyzna ma takich pedagogów, jak Pani.

Starosta przekazał też nagrodę finansową, dzięki której można będzie jeszcze lepiej dbać o dziedzictwo kulturowe tej części Sądecczyzny. Podziękował również osobom, które wspierały Annę Potyrałę we wszystkich pracach niezbędnych do tego, aby powstało Muzeum: Dorocie Stanek, Marzenie Krzak i Sławomirowi Krzakowi.

W spotkaniu wzięli udział: starosta nowosądecki Marek Pławiak, wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, sponsorzy, dyrektor szkoły Agata Łukacz, nauczyciele i dzieci SP w Piątkowej. Imprezę uświetnił występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Piątkowioki.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...