Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Zakończenie projektu „Aktywna Kobieta”

26 lutego 2010 r.

Trzydzieści uczestniczek projektu „Aktywna Kobieta" odebrały w nowosądeckim starostwie certyfikaty potwierdzające ich kompleksowe przygotowanie do pełnienia roli liderek lokalnych społeczności...

Trzydzieści uczestniczek projektu „Aktywna Kobieta" odebrały w nowosądeckim starostwie certyfikaty potwierdzające ich kompleksowe przygotowanie do pełnienia roli liderek lokalnych społeczności.

Dokument wręczyli starosta nowosądecki Jan Golonka i wicestarosta Mieczysław Kiełbasa.

Uczestniczki zgodnie podkreślały, że udział w projekcie pozwolił im jeszcze mocniej uwierzyć w siebie i własne możliwości, a co za tym idzie przełamać stereotyp roli społecznej i zawodowej wiejskiej kobiety. Kursy i szkolenia, w których lokalne liderki wzięły udział niewątpliwie poszerzyły ich wiedzę o różnych formach działania w środowisku lokalnym. Trenowały zasady tworzenia partnerstw z różnymi instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami. Testowały sieci współpracy, a także wymiany informacji i doświadczeń.

W trakcie trwania projektu, od stycznia 2009 r. do lutego 2010 r. panie przeszły 80 godzin szkoleń z zakresu pozyskiwania środków zewnętrznych oraz aktywizacji środowiska lokalnego. Dalsze 30 godzin poświęconych było na kompleksową analizę mapy potrzeb i problemów społeczności lokalnych powiatu nowosądeckiego oraz opracowywania wniosku aplikacyjnego będącego odpowiedzią na zdiagnozowane problemy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i ogromnemu zapałowi do aktywnego działania, paniom udało się opracować kilka wniosków aplikacyjnych. Realizowane są prawie na terenie całego powiatu.

Projekt pt. ,,Aktywny Niepełnosprawny" realizowany w gminie Łabowa, ma na celu przeciwdziałanie marginalizacji społecznej i pobudzenie do aktywnego działania pięćdziesięciu osób niepełnosprawnych w gminie. Zakłada organizację cyklicznej imprezy integracyjnej pn. „Łabowski festyn integracyjny".

Projekt pt. ,,Piknik Rodzinny wsi Milik" realizowany w gminie Muszyna, ma za zadanie pobudzenie do aktywnego działania 54.kobiet ze wsi Milik. Projekt zakłada organizację cyklicznej imprezy kulturalnej pn. „Rozwiń skrzydła - operatywna kobita ze wsi Milik".

W tej samej gminie realizowany jest również projekt adresowany do wszystkich mieszkańców miejscowości pt.,,Milikowe granie - utworzenie chóru kościelnego we wsi Milik".

Projekt pt. ,,e-RYTRZANKI" realizowany w gminie Rytro. Głównym celem projektu jest aktywizacja 30.kobiet będących członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich ,,Rytrzanki" poprzez podniesienie ich kwalifikacji w zakresie obsługi komputera, dostosowanie ich umiejętności do potrzeb społeczeństwa informacyjnego.

Projekt pt. ,,Ocalić od zapomnienia" realizowany w gminie Łososina Dolna, przewiduje podniesienie wiedzy z zakresu wiedzy o regionie wśród 30. uczniów uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Łososina Dolna.

Projekt pt.„Ruch - aktywna integracja"realizowany jest w gminie Stary Sącz. Celem przedsięwzięcia jest integracja i poprawa zdrowia 30. bezrobotnych kobiet ze wsi Moszczenica Wyżna.

Projekt pt.,,Ocalić od zapomnienia"realizowany w gminie Łącko zakłada aktywizację społeczną oraz zawodową dziesięciu mieszkanek wieś Łazy Brzyńskie, poprzez podniesienie ich kwalifikacji zawodowych oraz nabycie nowych umiejętności zawodowych do końca 2010 r.

Wszystkie wymienione projekty zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku. Rozpoczęły się również programy długoterminowe jak chociażby projekt pt.,, Gimnazjalista górą",realizowany w gminie Kamionka Wielka, który zakłada zwiększenie dostępu do edukacji oraz wzrost zdawalności egzaminów kompetencyjnych o 5% przez 400. gimnazjalistów z gminy Kamionka Wielka objętych tym projektem. Potrwa od 2010 do 2012 roku.

Przedsięwzięciem realizowanym na terenie całego powiat nowosądecki jest projekt pt.,,E-kobieta". Głównym jego celem jest aktywizacja społeczna trzydziestu kobiet zamieszkałych tereny wiejskie Powiatu Nowosądeckiego i ich przeszkolenie w zakresie obsługi komputera. Cel ten osiągnięty zostanie do końca 2010r.

Kończący się właśnie projekt„Aktywna Kobieta",zrealizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,

dobitnie udowodnił, że istnieje duże zapotrzebowanie na pobudzanie aktywnego, społecznego myślenia, a działania kobiet nie muszą rozpoczynać i kończyć się na progu kuchni.

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...