Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

„Zielony stół” sadowników i przetwórców

30 czerwca 2009 r.

Wspólna debata przy „zielonym stole" sadowników, przedstawicieli przemysłu przetwórczego, a także specjalistów w zakresie rolnictwa i innowacyjnych technologii...

Profesor Eberhard Makosz, wybitny specjalista w dziedzinie sadowniczych upraw karłowych i szkółkarstwa zaprosił do wspólnej debaty przy „zielonym stole" sadowników, przedstawicieli przemysłu przetwórczego, a także specjalistów w zakresie rolnictwa i innowacyjnych technologii. Najważniejszym postulatem debaty było wypracowanie wspólnych rozwiązań do stworzenia odpowiednich warunków zarówno dla producentów jak i dla przetwórców. Aby nie były to środowiska konkurencyjne, lecz wzajemnie powiązane.

Gospodarzem spotkania w nowosądeckim starostwie był starosta Jan Golonka.

Sytuację sądeckiego sadownictwa na tle rynków polskich, europejskich i światowych otwierając dyskusję przedstawił prof. Eberhard Makosz. Profesor mówił o aktualnych problemach sadowników, na które mają wpływ szkody wyrządzone przez wiosenne przymrozki, gradobicia, a także choroby drzew owocowych.

- Duże szkody w polskich sadach wyrządziły przymrozki wiosenne. Już szacuje się, że tegoroczne zbiory jabłek będą dużo mniejsze niż rok temu. Przyczyniły się do tego także gradobicia i parch jabłoni. Trzeba jednak pamiętać, że w latach ubiegłych sadownicy borykali się z nadmiarem owoców. W roku ubiegłym na 1 milion 200 tysiecy ton jabłek tylko 25 procent została sprzedana powyżej kosztów produkcji, a reszta niestety na równi lub poniżej kosztów produkcji. Znaczące szkody spowodowane przymrozkami odnotowano także w południowych Węgrzech, na Krymie i w Mołdawii. Ucierpiały tam zwłaszcza sady jabłoniowe. W tym roku szkody związane z przymrozkami nie wystąpiły w krajach Europy zachodniej, tam spodziewane są rekordowo wysokie zbiory jabłek, co może znacznie wpłynąć na dochody naszych rodzimych producentów - podkreślił profesor.

Polska jest także jednym z nielicznych krajów europejskich, gdzie zbiory wiśni będą mniejsze niż w latach ubiegłych. Nie będzie także nadmiaru dobrej jakości czereśni. Przyczyniły się do tego duże opady deszczu w okresie dojrzewania owoców. Jak podkreślił prof. Makosz w tym roku dobrze zapowiada się sytuacja produkcyjna, a także cenowa malin. Szacuje się, że zbiory tych owoców utrzymywają się na poziomie 80 tys. ton, o ile nie wystąpi szara pleśń z powodu zbyt dużej wilgoci.

Dużym problemem, z którymi wciąż boryka się branża sadownicza i przetwórcza w Polsce jest nadprodukcja niektórych gatunków owoców, a także brak skonsolidowanej branży przetwórców i sadowników.

- Tempo zmian w dzisiejszym świecie jest dużo większe niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, dlatego sadownicy muszą na bieżąco śledzić trendy na rynkach światowych i europejskich, a w razie potrzeby ograniczyć lub zaniechać uprawy niektórych gatunków owoców. Polscy sadownicy i przetwórcy owocowi są także bardzo rozdrobnieni, brak silnych grup producenckich. To trudna sytuacja w obliczu rosnącej konkurencji na zagranicznych rynkach - mówił prof. Eberhard Makosz.

Niepokojącą tendencją notowaną ostatnio w Polsce jest spadające z roku na rok spożycie owoców i przetworów owocowych. Rośnie natomiast spożycie napojów i produktów sztucznie barwionych z chemicznymi dodatkami. Zabierając głos w dyskusji Jan Gomółka przewodniczący ZSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność" podkreślił, iż niskie koszty produkcji tych produktów sprawiają, że w przypadku soków naturalnych nie da się ich przebić cenowo, są i będą tańsze. Trzeba się zatem zastanowić jak przebić się do świadomości konsumentów i jak promować Polskie przetwory owocowe.

Właśnie w ramach informowania i edukowania o zaletach spożywanie owoców już od najmłodszych lat, powstał program „Sądeckie jabłka w szkołach", którego wielkim orędownikiem jest prof. Eberhard Makosz. Od stycznia 2009 r. około 30 tys. dzieci i młodzieży w szkołach na terenie powiatu nowosądeckiego otrzymywało jabłko na dużej przerwie.

Wnioskiem końcowym debaty był postulat o wzmożenie działań zmierzających do zmiany rozwiązań prawnych do prowadzenia gospodarki sadowniczej na terenach górskich.

Notatka. AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...